Einstein'ın En Büyük Hatası

Einstein'ın En Büyük Hatası

David Bodanis Çeviri: Aydın Çavdar
ISBN: 978-605-314- 261-4
1.Baskı - 2018

“Einstein’ın En Büyük Hatası”, ünlü fizikçinin bilimsel başarılarına olduğu kadar, özel yaşamına ve rekabetin getirdiği çekişmelere de değinen bir çalışma...

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
22,50 TL
30,00 TL

Kitap Hakkında

“Bodanis, elinizdeki kitapta, 20. yüzyılın en meşhur dehasını mercek altına alıyor; bu dehanın hatalarına ışık düşürüyor. Bu kışkırtıcı biyografi, bilimsel çabaların gölgesinde zarifçe iş gören insani kusurları açığa çıkarıyor…”

Publishers Weekly

 

“Bodanis’in parıltılı bir şekilde bize sunduğu şey, bir insan olarak Einstein’ın acılarını anlamamız, onunla duygudaş olmamızdır.”

Popular Science

 

“Bodanis, karmaşık bir bilim dalı olan fiziği ustalıkla açıklayan olağanüstü bir yeteneğe sahip. Bodanis de tıpkı Einstein gibi: İkisi de fizikten zevk alıyor; basitliğe ve kısalığa bayılıyorlar. Bu kitapta evrenin teorisi hayatın teorisine dönüşüyor.”

The Times (Londra)

 

Tüm zamanların en büyük dehası olarak kabul edilen Albert Einstein, genel görelilik teorisi ile evrene dair anlayışımızda bir devrim yaptı ve atom çağına geçişimize yardımcı oldu. Ancak yaşamının neredeyse son otuz yılında çoğu bilim insanı tarafından görmezden gelindi ve fikirlerine en yakın arkadaşları tarafından bile karşı çıkıldı. Peki, bu nasıl oldu? Gençliğinde hayal gücü ve özgüveni kendisine hep yardımcı olmuştu, ama yeni bir alan olan kuantum mekaniği ile karşılaştığında, aynı nitelikler onu zayıf düşürdü. David Bodanis’in ifadesiyle Einstein, evrenin yapısını araştırmaya adadığı parlak dehaya rağmen, 19. yüzyılın determinist anlayışından uzaklaşamamıştı.

David Bodanis, Einstein’ın şüpheci, tuhaf bir öğrenciden dünyanın en parlak fizikçisine ve sonra şöhretini yitirmiş yalnız bir insan oluşuna dek tüm yaşamının izini sürüyor bu kitapta. Einstein’ın En Büyük Hatası, ünlü fizikçinin bilimsel başarılarına olduğu kadar, özel yaşamına ve rekabetin getirdiği çekişmelere de değinen bir çalışma... Bu kitap tüm o insani kusurlarına rağmen Einstein’ın dehasını ve günümüz bilimine etkilerini sürükleyici bir dille anlatıyor...

Künye

Yazar Hakkında

David Bodanis

Chicago’da (ABD) doğmuş olan David Bodanis, on yılını geçirdiği Fransa’nın ardından, yaşamını Londra’da sürdürmektedir. Chicago Üniversitesi’nde matematik, fizik ve tarih eğitimi almıştır ve uzun yıllar Oxford Üniversitesi’nde “Zihinsel Alet Kutusu” dersini vermiştir. Öykücülük ve düşüncenin gücü onu her zaman etkilemiştir. Yazarlığını yaptığı kitaplardan olan The Secret House (1986) 28 dile çevrilmiştir. Channel 4/PBS kanalı için belgesel haline getirilen ve 2010 yılında Southbank Award for Best British Dance ödülünü kazanan E=mc² (2001) adlı kitabı yılın en çok satan kitapları arasında yer almıştır. David Bodanis, The Royal Society yılın bilim kitabı ödülünü alan Electric Universe (2006) ve Passionate Minds (2007) adlı kitapların da yazarıdır. Son çalışması olan Einstein’ın En Büyük Hatası 2016’da yayımlanmış ve bir düzineden fazla dile çevrilmiştir.