Düşünce Balonları

Düşünce Balonları

David Lodge Çeviri: Meram Erdoğan
ISBN: 978-975-539-455-8
1.Baskı - 2017

New York Times tarafından “Atlas Okyanusu’nun her iki yanında da bir kült figür” olarak nitelenen David Lodge’dan mizahla ve entelektüel enerjiyle dolu bir roman daha...

 
4,17 TL
18,52 TL

Kitap Hakkında

Nüktedanlığı, alaycılığı ve din kaygısıyla İngiliz edebiyatında özel bir yer edinen, New York Times tarafından “Atlas Okyanusu’nun her iki yanında da bir kült figür” olarak nitelenen David Lodge’dan mizahla ve entelektüel enerjiyle dolu bir roman daha... Yazar bu yapıtında akademik hayatı yine fon olarak kullanıyor ve bizi bir kez daha “kıymeti kendinden menkul” akademisyenlerinin dünyasına götürüyor. Bu kez zina, bilinç muamması ve insan kalbinin karmaşasını incelemek için. Düşünce Balonları Lodge’un ilişkilerimizde oynadığımız oyunları keşfe giriştiği bir sosyal komedi... Bu komedinin anti-kahramanı da son derece parlak bir akademisyen. Bir üniversitenin bilişsel bilim alanında çalışmalar yapan prestijli bir merkezinin yöneticisi ve “bilimsel araştırmaların son noktası” olan yapay zekâ ve insan bilinciyle ilgili araştırmalar konusunda aranan bir uzman. Aynı zamanda iflah olmaz bir zampara.  Amerikalı karısının sağladığı refah dolu hayat, Ralph Messenger’ın çapkınlıkta sınır tanımamasına engel değildir. Üstelik karısı ile yaşadıkları bölgenin sınırları içinde olmamak kaydıyla, başka kadınlarla oynaşması konusunda bir anlaşmaya varmıştır.Ancak Ralph, kocasının ani ölümünün yasını tutan romancı Helen ile karşılaştığında bu anlaşmanın bir hükmü kalmayacaktır. Helen Ralph’ın taarruzları karşısında uyarılsa da, ahlaki prensipleri dolayısıyla ona karşı koyar. Bu, aynı zamanda ateist bilim adamıyla Katolik romancının da karşılaşmasıdır. Aralarında kurulan bağ bir dizi olayın ve keşfin etkisiyle bozulurken, Ralph’ın yargısının doğruluğunu da teyit etmiş olur: “Asla diğer insanın ne düşündüğünü gerçekten bilemeyiz.”Karakterlerin algılarıyla gerçeklik arasında roman boyunca kendini hissettiren çatışma, gerçek hayatta da geçerli değil mi? Tablonun bütününü nadiren görürüz, olan biteni nadiren gerçekten anlarız. Lodge, yaşamı ve ölümü, aşkı ve kıskançlığı, gizliliği ve dürüstlüğü keşfe çıkarken, başımızın üzerinde duran düşünce balonlarında yazılı olan şeylerin peşine düşüyor.

Künye

Yazar Hakkında

David Lodge

“1935’te Londra’da doğan David Lodge, College London Üniversitesi’nden” 1955’te mezun oldu. 1959’da aynı üniversiteden yüksek lisans derecesi aldı. Bu arada Britanya Ordusu’nda askerlik hizmetini yaptı. 1960-1987 yılları arasında İngiliz Edebiyatı Bölümü’nde ders verdiği Birmingham Üniversitesi’nden doktor unvanını aldı. 1987 yılında kendini bütünüyle yazarlığa adamak üzere emekli oldu. Birmingham’da Çağdaş İngiliz Edebiyatı Fahri Profesörü unvanına sahiptir ve bu kentte yaşamaya devam etmektedir. Yazar, Royal Society of Literature’ın (Kraliyet Edebiyat Derneği) bir üyesidir. 1989’da Booker Prize’da jüri başkanlığı yapmıştır. 

Lodge ayrıca Fransa Kültür Bakanlığı tarafından sanat ve edebiyat alanında yaratıcılıklarıyla sivrilen kişilere verilen şeref payesine de değer görülmüştür.”

“Romanları: The Picturegoers (1960), Ginger, You’re Barmy (1962), The British Museum is Falling Down (1965), Out of the Shelter (1970), Hawthornden Ödülü’nü ve Yorkshire Post Roman Ödülü’nü kazanan Changing Places [1975; Yerleri Değiştirme, çev.: Abbas Orhan, Adam Yayınları, 1998], ile 1980’de yılın Whitbread Kitabı seçilen How Far Can You Go, 1984’de Booker Prize için son elemeye kalan Small World [Dünya Küçük, çev.: Abbas Orhan, Adam Yayınları, 1998]; 1988’de Sunday Express’in Yılın Kitabı Ödülü’nü alan Nice Work [İyi İş, çev.: Ülkü Demirtepe, Ayrıntı Yayınları, 2003], Paradise News (1991), Therapy [1995; Terapi, çev.: Meram Erdoğan, Ayrıntı Yayınları, 2003], Home Truths (1999), Thinks [2001; Düşünce Balonları çev.: Meram Erdoğan, Ayrıntı Yayınları, 2005]. Kitapları on yedi dile çevrildi. 

Yazarın Author, Author (2004) adlı romanı da Ayrıntı Yayınları’nın yayın programına alınmıştır.”
“David Lodge edebiyat eleştirileri de yazdı: Language of Fiction (1966), The Novelist at Crossroads (1971), The Modes of Modern Writing (1977), Working With Structuralism (1981), After Bakhtin: Essays on Fiction and Criticism (1990). Ayrıca birkaç klasik romanla, aralarında Twentieth Century Literary Criticism (1972), Modern Criticism and Theory’nin (1988) de bulunduğu eleştiri antolojilerinin editörlüğünü yaptı. 1986’da dönem dönem yazdığı denemelerinin toplandığı, Write on adlı bir kitap yayımladı. En son eleştiri yapıtı The Art of Fiction’dır (1992). Yazarın Small World adlı romanı, 1988’de Granada TV tarafından bir televizyon dizisine uyarlandı. David Lodge İyi İş’i BBC için dört bölümlük bir televizyon dizisi haline getirdi ve dizi 1989 sonbaharında yayımlandı. Yılın en iyi drama dizisi dalında Royal Television Society’s Award’ı (Kraliyet Televizyon Derneği Ödülü) kazandı. David Lodge ayrıca bu diziyle Monte Carlo’daki Uluslararası Televizyon Festivali’nde, senaryo dalında Silver Nymph ödülünü aldı. Yazarın ilk tiyatro oyunu The Writing Game, Birmingham Repertuvar Tiyatrosu’nda Mayıs 1990’da sahneye konuldu.”