Çocuklar İçin Felsefi Öyküler

Çocuklar İçin Felsefi Öyküler

Kurtul Gülenç, Filiz Karadağ ISBN: 978-605-5648-97-8
1.Baskı - 2019

Hep sorular soran, merakını paylaşmaktan hiç çekinmeyen, yenilikleri kucaklayan çocuklar tüm zamanların en doğal filozoflarıdır.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
15,00 TL
20,00 TL

Kitap Hakkında

Hep sorular soran, merakını paylaşmaktan hiç çekinmeyen, yenilikleri kucaklayan çocuklar tüm zamanların en doğal filozoflarıdır. Bu kitapta yer alan öykülerle bu “doğal” filozofların sorgulama, akıl yürütme, yorumlama ve anlam çıkarma gibi yeteneklerini geliştirme yolu açılmaktadır. Gerçeklik, farklılık, adalet, sorumluluk, büyümek, mutluluk gibi temalar çerçevesinde sunulan öyküler, açık uçlu sorular, yazma ve düşünme etkinlikleri çocukların ve eğitimcilerin yararlanacağı harika birer kaynak sunuyor.

Künye

Yazarlar Hakkında

Kurtul Gülenç

1997 yılında girdiği Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’ndeki lisans eğitimini tamamladıktan sonra, 2005 yılında yine aynı üniversiteden yüksek lisans, 2010 yılında da Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden doktora derecelerini aldı. Gülenç’in Marksizmde Ahlak Tartışmaları: Adalet, Özgürlük, Mutluluk; Frankfurt Okulu ve Önder Kulak ile birlikte kaleme aldığı Marx ve Sonrası adlı kitaplarının yanı sıra Ahu Tunçel ile birlikte editörlüğünü yaptığı Siyaset Felsefesi Tarihi – Platon’dan Zizek’e ve Özlem Duva ile birlikte yayına hazırladığı Yargıya Felsefeyle Bakmak adlı çalışmaları da bulunmaktadır. Sırasıyla Maltepe Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Felsefe Bölümlerinde çalışan Gülenç, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde görev yapmaktadır. 


Filiz Karadağ

2012 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Okul Öncesi Öğretmenliği lisans programından mezun olan Karadağ, aynı üniversitenin Özel Eğitim Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlamış, şu an ise yine aynı alanda doktora eğitimine devam etmektedir. Yazar, uluslararası çalışmalar yürüten Avrupa Felsefi Sorgulama Merkezi’nin Çocuklarla Felsefe Uygulamaları Eğitimci Eğitmenliği Sertifika Programını tamamlayarak okul öncesi ve ilkokul dönemindeki çocuklara yönelik hazırladığı Çocuklarla Felsefe Öğretim Programını uygulamaya başlamıştır. 2017 yılında Prof. Dr. Kurtul Gülenç ve Dr. Öğr. Üyesi Nihal Petek Boyacı ile birlikte çocuklarla felsefe yaklaşımının temelinin anlatıldığı Düşünmeyi Dönüştürmek-İlk ve Orta Sınıflarda Felsefi Sorgulama isimli çeviri kitabı yayımlanmıştır. Bununla birlikte, çocuklarla felsefe yaklaşımının temelini, bu yaklaşımın eleştirel düşünme, soru sorma ve sorgulama becerileri üzerine etkisini ortaya koyan uluslararası dergilerde yayınlanan makaleleri bulunmaktadır.