Che'nin Yasadışı Benliği

Che'nin Yasadışı Benliği

Peter Carey Çeviri: Handan Saraç
ISBN: 978-975-539-580-7
1.Baskı - 2016

Okuru sıradan duygusallık tuzaklarına düşürmeden, insan denen meçhulün en savunmasız derinliklerinde gezdiren ve nihayetinde canevinden vuran bir öykü.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
Tükendi

Kitap Hakkında

New Yorklu anneannesinin ayrıcalıklı bir ortamda yapayalnız büyüttüğü yedi yaşında bir çocuktur Che. 1960’ların sonlarında Harvard’da okuyan radikal eylemci iki öğrencinin büyümüş de küçülmüş oğludur. Kanun kaçağı anne ve babasının izini kendi çocuksu hayal dünyasında sürmeye çalışırken, televizyon izlemesi yasaklandığından bütün umudunu uzun saçlı ergen komşusunun öngörülerine bağlamıştır: Gelip seni alacaklar, ahbap. Seni buradan kaçıracaklar.

Bu arayışı onu kısa sürede bambaşka bir dünyaya sürükleyecektir. O artık metro peronlarında soluk soluğa koşuşturan, gece yarıları döküntü motellerden kaçan ve gizemli bir genç kadınla birlikte Avustralya’nın tekinsiz tropikal cangıllarında yaşayan hippilerin arasına karışan bir kaçaktır. Burada yavaş yavaş, hayatıyla, kendi öz benliğiyle yüzleşecek ve hiçbir şeyin görüldüğü gibi olmadığını öğrenecektir: Gerçek annesi kimdir? O adam gerçek babası mıydı? Bütün kuşkuları doğru çıkarsa ne yapması gerekecektir? Che’nin Yasadışı Benliği, küçük bir çocuğun içinde yaşadığı dünyayı ve sıra dışı olayları anlama çabasıdır. Ancak aynı zamanda radikal eylemci günlerini geride bıraktığını düşünürken umulmadık bir anda geçmişini karşısında bulan bir kadının öyküsüdür. Tehlikeli karşılaşmaların, çatışan kişiliklerin ve bir yolculuğun anatomisidir. Sevginin kırıp döken ama öte yandan onaran gücüyle şekillenen…

Çifte Man Booker ödüllü Peter Carey’nin o benzersiz, usta kaleminden çıkma büyülü bir dünya bulacaksınız bu kitapta. Okuru sıradan duygusallık tuzaklarına düşürmeden, insan denen meçhulün en savunmasız derinliklerinde gezdiren ve nihayetinde can evinden vuran bir öykü.

Künye

Yazar Hakkında

Peter Carey
7 Mayıs 1943 Avustralya doğumlu Peter Philip Carey, Booker Ödülü’nü iki kere kazanmış iki yazardan biridir. İlk ve ortaöğrenimini tamamladıktan sonra devam ettiği Melbourne’deki Monash Üniversite’si, Kimya ve Zooloji Bölümü’ndeki eğitimini bir otomobil kazası sonucunda yarıda bırakmış ve 1962 yılında reklamcılık sektörüne geçiş yapmıştır. James Joyce, Samuel Beckett, Franz Kafka ve William Faulkner’ın eserlerini okuyarak geçen bir dönemin ardından yazmaya başlar.

1960 sonlarında Avrupa ve Ortadoğu’yu da içine alan uzun bir gezinin ardından Londra’da bir süre tekrar reklamcılık yapar. 1970’te yeniden Avustralya’ya döner. 1980’de kendi reklam ajansını kurar. 1990’da Amerika’ya taşınır.

Halen City University of New York’a bağlı Hunter Collage’da yaratıcı yazarlık dersleri vermekte olan Peter Carey iki kez kazandığı Booker Ödülü’nün yanı sıra sayısız başka ödül de almıştır. Romanları dışında çok sayıda çocuk kitabı, hikâye ve deneme yazmıştır.

Romanları şunlardır: Bliss (1981); Illywhacker (1985); Oscar and Lucinda (1988); The Tax Inspector (1991); The Unusual Life of Tristan Smith (1994); Jack Maggs (1997); True History of the Kelly Gang (2000); My Life as a Fake (2003) [Bir Sahtekâr Olarak Hayatım, Çev. Handan Saraç, Ayrıntı Yay., 2010]; Theft: A Love Story (2006); Parrot and Olivier in America (2009).