Cennet ile Cehennemin Evliliği

Cennet ile Cehennemin Evliliği

William Blake Çeviri: Burhan Sönmez
ISBN: 978-605-314-093-1
2.Baskı - 2018

Romantik Çağ’ın şairi William Blake (1757-1827) iki yüz yıldır Aldous Huxley gibi yazarlardan Bob Dylan gibi müzisyenlere kadar geniş bir kesime esin kaynağı oldu.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
8,33 TL
11,11 TL

Kitap Hakkında

Romantik Çağ’ın şairi William Blake (1757-1827) iki yüz yıldır Aldous Huxley gibi yazarlardan Bob Dylan gibi müzisyenlere kadar geniş bir kesime esin kaynağı oldu. En yetkin eseri sayılan Cennet ile Cehennemin Evliliği’nde dinin ve kurumların insana giydirdiği örtüleri kaldırmaya çalıştı. Kutsal kitapları çağrıştıran ama arkaik söyleme kapılmayan özgün bir dil yaratarak, geleneksel bakışların ötesine geçti. İmparatorluğa karşı devrimin, akla karşı hayal gücünün, her tür baskıya karşı özgürlüğün felsefesini yaparken, insandaki haz ve sevinç duygularını yüceltti.

Künye

Yazar Hakkında

William Blake
kardeşin üçüncüsü olan William on yaşına kadar okuyabildi, sonra gravür eğitimi aldı. Yirmi iki yaşındayken Kraliyet Akademisi’ne girdi. Romantik Çağ’ın en önemli isimlerinden olmasına rağmen, gerçek değeri ancak ölümünden sonra takdir edilebildi. İngiltere dışında gelişen Fransız ve Amerikan devrim hareketlerine sempati duydu. Başta din olmak üzere geleneksel kurumlara karşı eleştirel bir tutum aldı ama aydınlanma felsefesine karşı da mesafeli durdu. İnsanı merkeze yerleştiren ve temel insani sorunlardan yurttaşlık haklarına, siyasetten felsefeye her alanda otoriteye meydan okuyan bir anlayışla, farklı üsluplarda şiirler kaleme aldı. Masumiyet Şarkıları (1789), Cennet ile Cehennemin Evliliği (1790-1793), Tecrübe Şarkıları (1794), Jerusalem (1804-1820) başta olmak üzere pek çok kitap yazdı. Milton ve Dante gibi çok sayıda yazar ve şairin kitaplarını resimledi. Lirizmin doruğuna çıktı, felsefenin derinlerine indi, çoğu yerde bu ikisini birbirine yakınlaştırdı. 1827’de hayata veda etti.