Bu Benim Kanım

Bu Benim Kanım

Élise Thiébaut Çeviri: Sanem Işıl Aytuğ
ISBN: 978-605-314-324-6
1.Baskı - 2018

"Bu Benim Kanım"da Élise Thiébaut okuru âdet kanının ardındaki gizli gerçekleri belgeli, öğretici aynı zamanda mizah yüklü bir biçimde keşfetmeye davet ediyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
13,89 TL
18,52 TL

Kitap Hakkında

Ayında olmak, renkli olmak, gelinciklenmek veya külotundaki Kızıl Ordu... Onu hangi biçimde isimlendirirsek isimlendirelim kadınlar için her ay (ölmeksizin!) bir miktar kan kaybetmeye neden olan bu doğal olgu, bütün toplumlarda tabu olarak kalmayı sürdürüyor. Élise Thiébaut bu adaletsizliği ortadan kaldırmak için bizi, âdet kanının ardındaki gizli gerçekleri belgeli, öğretici aynı zamanda mizah yüklü bir biçimde keşfetmeye davet ediyor. Kamikaze oositin ve mayonezin gizemini, dönemsel koruma ürünlerinin şaşırtıcı hikâyesini (tehlikelerini olduğu kadar cazibesini de) ve kimi zaman dinlerin âdet kanını kullanarak gerçekleştirdiği ilginç gelenekleri kişisel hikâyesinden hareketle keşfetmemizi sağlıyor. Ayrıca son bilimsel gelişmelere göre yeni gençlik veya ölümsüzlük iksiri olabilecek bu sıvı hakkında diğer birçok şeyi...

Öyleyse, âdetleri değiştirme zamanı gelmedi mi? 

Menstrüel devrim, ne olursa olsun, yaşanmaya devam ediyor. Ve büyük ihtimalle bu, hem kanlı hem de barışçıl ilk devrim olacak. 

Künye

Yazar Hakkında

Élise Thiébaut

1962 yılında doğan feminist yazar Thiébaut, ana akım medyada ve çeşitli kurumsal firmalarda editörlük ve gazetecilik yaptı. Paris’te reklam ajanslarında metin yazarı olarak çalıştı. 1991 yılı itibariyle, görsel medya üzerine geliştirdiği özel uzmanlık alanı doğrultusunda, Louvre Müzesi’nde bilgilendirme ve yönlendirme kavramını geliştirmek üzerine çalışmalar yaptı. Çeşitli işaret tasarımı ve sergi projelerine katıldı. Paris toplu taşıma ağı için duraklarda kalıcı olarak kurulan metronun tarihi üzerine oluşturulan 150 panonun yanı sıra, Musée de l’Assistance Publique ve Conservatoire national des arts et métiers’deki panoların da tasarımını yaptı. 2004 yılından beri Cenevre Sanat ve Tasarım Okulu’nda (Head-Genève) iletişim ve işaret tasarımı üzerine öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Guide pratique de l’apocalypse, Le Théâtre du feu, Moktar et le Noyer centenaire ve genital sakatlamayı konu edinen Le Pacte d’Awa kitaplarını yazdı. Güncel feminist dergi Clara Magazine’de gazetecilik yapmayı sürdüren yazar, “Avocats sans frontières-France”ın üyesidir; özellikle Nijerya’daki Amina Lawal davasında “Recm karşıtı” projeye destek vermiştir. Esin kaynağını modern dünyadaki kadınlık durumundan ve onun fiziksel ve psikolojik şiddetin normalleştirildiği politik temsilinden alan Thiébaut, bu bağlamda gençlere yönelik bir dizi kitap yayımlamıştır.

2017 yılında yayımladığı Bu Benim Kanım’da âdet kanı tabusunun hikayesini farklı bakış açılarıyla sosyal, tarihsel, mitolojik, dinsel yönden incelemiştir.


Kadın

Kadın dizisinin tüm kitaplarını görmek için tıklayınız.