Brooklyn'e Son Çıkış

Brooklyn'e Son Çıkış

Hubert Selby Jr. Çeviri: Can Kantarcı
ISBN: 978-975-539-536-4
2.Baskı - 2018

Roman, İkinci Dünya Savaşı sonrası Newyork, Brooklyn’de serserilerin, fahişelerin, travestilerin gizli saklı yaşadıklarını yaşayanların ağzından anlatıyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
19,45 TL
25,93 TL

Kitap Hakkında

İkinci Dünya Savaşı sonrası, New York, Brooklyn’de serserilerin, uyuşturucu satıcıları ve bağımlılarının, ayyaşların, fahişelerin, travestilerin, eşcinsellerin ve işçilerin kuytu köşelerde gizli saklı yaşadıklarını yaşayanların ağzından anlatan Brooklyn’e Son Çıkış dünya edebiyatının köşe taşlarından biridir. Bu kitap, çekilen filmiyle, yarattığı tartışmalarla, İtalya ve İngiltere’de yasaklanması ve sansür yasalarının değişmesine yol açarak özgürlükten yana bir değişime ön ayak olmasıyla ve her şeyden önce edebiyata getirdiği yeni solukla başlı başına bir olay olmuştur. 1989’da büyük yankılar uyandıran aynı adlı filmin esin kaynağı olan bu kitabın böylesine şiddetli tepkilerin, sevginin ve nefretin odağında yer almasının nedeni, belki de yazarının ahlak ve yazım kurallarını ezip geçen tavrı kadar, gerçekleri tüm çıplaklığıyla anlatırken kullandığı “kirli” dilidir. Bu kitapta grev var, grev kırıcılar var; erkekleri peşinden koşturacak kadar güzel, sonra onları soyacak kadar zalim ve bir o kadar da acınası bir orospu var; değme yosmanın eline su dökemediği bir travesti var. Caniler yok ama cinayetler var, sefalet var. Ama umut da var, daha iyi bir hayat için mücadele edenlerin besleyip dillendirdiği...

Künye

Yazar Hakkında

Hubert Selby Jr.

23 Temmuz 1928 tarihinde New York, Brooklyn’de doğan yazar erken yaşta okulu bırakıp çalışmaya başlamış ancak yakalandığı verem onu eve ve yatağa başlamıştır. 1964 yılında, birbiriyle bağlantılı hikâyelerden oluşan ilk romanı Last Exit to Brooklyn [Brooklyn’e Son Çıkış, Çev. Can Kantarcı, Ayrıntı Yay., 2009] övgüler kadar tepkilerle de karşılanır. Kitap İngiltere’de ve İtalya’da yasaklanır. 1967’de Los Angeles’e taşınan Selby 1971’de ikinci romanı Room’u yayımlatır. Hem Brooklyn’e Son Çıkış hem de Requiem for a Dream adlı romanı filme çekilir ve büyük övgüler alır. Yazarın The Demon, Song of the Silent Snow ve The Willow Tree adlı üç romanı daha vardır ve bütün romanları Ayrıntı Yayınları programına alınmıştır. Hubert Selby Jr. 26 Nisan 2004’te California’da yaşamını yitirmiştir.