Bizum Cihan

Bizum Cihan

Nuran Alptekin Kepenek ISBN: 978-605-314-147-1
2.Baskı - 2018

Nefes alırken herkes yaşar, ama nefesi durduktan sonra da yaşamayı sürdürenlerden olan Cihan Alptekin’in yani “bizum Cihan”ın umudu anlatılıyor bu kitapta.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
17,36 TL
23,15 TL

Kitap Hakkında

Yakın Tarih Dizisi’nde, geçmişten bugüne iz bırakanların hikâyeleri aktarılırken ilk sırada gelen isimlerden biri Cihan Alptekin’dir. Yalnızca Kızıldere’de katledilen on devrimciden biri olması değil bunun nedeni. O, bütün hayatını özverili bir devrimci gibi yaşamasıyla çevresini etkilemiş biri.
Dev-Genç İstanbul Bölge Başkanlığı yapması, hapse girmesi, cezaevinden tünel kazarak kaçması, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamını engellemek için kendi hayatını ortaya koyması ve sonunda ölümsüzler arasına karışması, o dönemin fırtınalı gençliğinin ruh halini ortaya koyan bir destan gibidir.

Nefes alırken herkes yaşar, ama nefesi durduktan sonra da yaşamayı sürdürenlerden olan Cihan Alptekin’in yani “bizum Cihan”ın umudu anlatılıyor bu kitapta.

“Biz hâlâ dokuz kardeşiz” diyen Cihan’ın ablası Nuran Alptekin Kepenek, daha önce kaleme aldığı bir tarihi, yıllar sonra İngiliz Gizli Servisi’nin belgeleri dahil birçok belge ve yazılarla genişleterek yeniden gözler önüne seriyor.

Künye

Yazar Hakkında

Nuran Alptekin Kepenek
Nuran ve Cihan aradaki bir buçuk yıl yaş farkına karşın ikiz gibi büyüdüler. İlkokulu kendi köylerinde var olan iki odalı (sınıflı) bir okulda beraber okudular. Nuran Beşikdüzü Öğretmen Okulu’nu bitirdiğinde Cihan lise 2. sınıfta okuyordu. Beraber aynı evi paylaşıp kardeşini okuturken Nuran evlilik nedeniyle ABD’ye; Cihan suyun öteki ucu İstanbul’a hukuk eğitimi için gitti. İlk ayrılık böyle başladı.
Nuran, ABD’den döndükten sonra eğitimini devam ettirdi. Öğretmenlik yaparken ve çocuklarını büyütürken, önce Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümü’nü bitirdi ardından Hacettepe Dil Bilimi Bölümü’ne girdi. ODTÜ İngilizce Dili Eğitimi Bölümü’nde master yaptı.
Evli ve iki çocukludur.