Bir Sahtekâr Olarak Hayatım

Bir Sahtekâr Olarak Hayatım

Peter Carey Çeviri: Handan Saraç
ISBN: 978-975-539-559-3
1.Baskı - 2010

Bir editör, iki şair Malezya’da, milyonda bir gerçekleşebilecek bir karşılaşma yaşarsa ve onları bir araya getiren şiir tutkusu olursa ortaya ne çıkar?

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
Tükendi

Kitap Hakkında

Yaratan kim, yaratılan kimdir? Ne edebiyattır, ne değildir? Gerçek nedir, sahte nedir? Genellikle bunlara verecek cevaplarımız var gibidir. Ya tüm bunların birbirine karıştığı, cevapların öyle kolayca verilemediği durumlar, zamanlar yok mudur? Peter Carey işte o gölgeli, hem de koyu gölgeli alanlarda, yaratılanın yaratanı yarattığı o tekinsiz kıyılarda, gerçek ile sahte, edebiyat ile edebiyat olmayan arasındaki gelgitlerde keyifle dolaşıp okuru da o edebiyat adasının her koyunda maceralı bir geziye çıkarıyor.

Edebiyat âleminde her daim sahte imzalarla gerçek yapıtlar üretilmiş, camianın direkleri sallanmaya çalışılmış, edebiyat adına korsan gösteriler düzenlenmiştir. İki Booker ödüllü Peter Carey de Avustralya’da 1943’te yaşanan Ern Malley Hilesi’nden esinlenerek ve onun temel olay örgüsünü ve şiirlerini kullanarak yarattığı Bob McCorkle Hilesi ile okurunu edebiyat ve edebiyat âlemi üzerine düşündürüyor. 

Ayrıca yazar, “Zavallıyı seyrettim, yarattığım hilkat garibesini. Yatağın perdesini kaldırdı ve gözlerini, eğer onlara göz denebilirse, üzerime mıhladı”  diyen Mary Shelley’e bir selam da çakıyor. Ancak bu kez yaratığın adı Frankenstein değil,  Bob McCorkle ya da Cristopher Chubb. Baktığınız yere göre değişir!

Bir editör, iki şair Malezya’da Rilke vasıtasıyla milyonda bir gerçekleşebilecek bir karşılaşma yaşarsa ve onları bir araya getiren iyi şiir tutkusu ve arayışı olursa ortaya ne çıkar? Elbette şiir gibi bir roman. Her kafiyesi, her cinası iyi düşünülmüş, dokusu sıkı örülmüş, zekice olduğu kadar eğlenceli, eğlenceli olduğu kadar entelektüel bir eser.  

Künye

Yazar Hakkında

Peter Carey
7 Mayıs 1943 Avustralya doğumlu Peter Philip Carey, Booker Ödülü’nü iki kere kazanmış iki yazardan biridir. İlk ve ortaöğrenimini tamamladıktan sonra devam ettiği Melbourne’deki Monash Üniversite’si, Kimya ve Zooloji Bölümü’ndeki eğitimini bir otomobil kazası sonucunda yarıda bırakmış ve 1962 yılında reklamcılık sektörüne geçiş yapmıştır. James Joyce, Samuel Beckett, Franz Kafka ve William Faulkner’ın eserlerini okuyarak geçen bir dönemin ardından yazmaya başlar.

1960 sonlarında Avrupa ve Ortadoğu’yu da içine alan uzun bir gezinin ardından Londra’da bir süre tekrar reklamcılık yapar. 1970’te yeniden Avustralya’ya döner. 1980’de kendi reklam ajansını kurar. 1990’da Amerika’ya taşınır.

Halen City University of New York’a bağlı Hunter Collage’da yaratıcı yazarlık dersleri vermekte olan Peter Carey iki kez kazandığı Booker Ödülü’nün yanı sıra sayısız başka ödül de almıştır. Romanları dışında çok sayıda çocuk kitabı, hikâye ve deneme yazmıştır.

Romanları şunlardır: Bliss (1981); Illywhacker (1985); Oscar and Lucinda (1988); The Tax Inspector (1991); The Unusual Life of Tristan Smith (1994); Jack Maggs (1997); True History of the Kelly Gang (2000); My Life as a Fake (2003) [Bir Sahtekâr Olarak Hayatım, Çev. Handan Saraç, Ayrıntı Yay., 2010]; Theft: A Love Story (2006); Parrot and Olivier in America (2009).