Bir İsyancının Sözleri

Bir İsyancının Sözleri

Pyotr Kropotkin Çeviri: İhya Kahraman
ISBN: 978-605-314-210-2
1.Baskı - 2018

"Burada Kropotkin’i övmem gerekmez. O, can dostum… Eğer iyi biri olduğunu söylersem, ona körlemesine bağlı olduğum sanılabilir ya da tarafgir olmakla suçlanabilirim. Bu konuda yargıçlarının, hatta zindancılarının düşüncelerini aktarmak benim için yeterli…"

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
15,97 TL
21,30 TL

Kitap Hakkında

"Burada Kropotkin’i övmem gerekmez. O, can dostum… Eğer iyi biri olduğunu söylersem, ona körlemesine bağlı olduğum sanılabilir ya da tarafgir olmakla suçlanabilirim. Bu konuda yargıçlarının, hatta zindancılarının düşüncelerini aktarmak benim için yeterli… Yaşamını yakından veya uzaktan gözlemiş olanlar arasında ona saygı duymayan, iyilikle dolup taşan yüreğine ve büyük zekâsına tanıklık etmeyen, onu gerçekten soylu ve temiz biri olarak tanımayan kimse yok. Hem zaten sürgünü ve esareti tanımış olması da bu yüzden değil mi? Suçu, yoksulları ve zayıfları sevmek; kusuru ise onların davasını savunmuş olması.

Bu kitabın okurları, yazarın kişiliğiyle, sergilediği fikirlerin değerinden daha az ilgilenmek durumundalar yine de. Bu fikirleri, kapağını bile açmadan bir kitap hakkında, dinleyip anlamadan bir düşünce konusunda yargılarını dile getirmeyen dürüst insanlara sunuyorum güvenle. Bütün önyargılarınızı bir yana bırakın, bir süre için çıkarlarınızdan kurtulmayı öğrenin ve şimdilik uygulamasıyla ilgilenmeden sadece hakikati arayarak okuyun bu sayfaları. Yazar sizden tek bir şey istiyor: yalnızca ayrıcalıklıların değil, ama herkesin mutluluğu ülküsünü bir an için olsun onunla paylaşmanızı. Ne kadar kısa ömürlü olsa da bu istek, heveslerinizin bir anlık özenci, aklınızdan geçiveren bir anlık hayal değil de, samimiyse eğer, kısa bir süre sonra onunla hemfikir olmanız mümkün. Eğer dileklerini paylaşıyorsanız, sözlerini de anlayacaksınız. Lakin bu fikirlerin size hiç de ün sağlamayacağını daha baştan bilmelisiniz; bu fikirler hiçbir zaman dolgun maaşlı bir mevki ile ödüllendirilmiş olmayacak ya da yukarıdan gelen bazı sert tepkilere yol açacak. Eğer adalet arıyorsanız, büyük haksızlıklara maruz kalmaya hazır olun..."

Elisée Reclus

Künye

Yazar Hakkında

Pyotr Kropotkin

(9 Aralık 1842 - 8 Şubat 1921): Rusya’daki anarşist hareketin en önemli temsilcilerinden olan Kropotkin bütün hayatını merkezi devlet örgütlenmesinden özgürleşmiş bir toplum ideali olarak anarşist komünizme adamıştır. İsmindeki “prens” ön ekinden ve bir anarşist olarak 19. ve 20. yüzyıllardaki şöhretinden ötürü Kropotkin “Anarşist Prens” olarak nam salmıştır. Kropotkin pek çok kitap, risale ve makele kaleme almıştır, bu metinlerden en önemlileri The Conquest of Bread and Fields, ve Factories and Workshops (Ekmeğin Fethi ve Tarlaların, Fabrikaların ve Atölyeler) adlı çalışmalarıdır...