Beyaz Dünya

Beyaz Dünya

Andrew McGahan Çeviri: Kerem Işık
ISBN: 978-975-539-795-5
1.Baskı - 2016

Ülkesinin başyapıtları arasına yerleşen Beyaz Dünya bir çocuk hikayesi olarak başlıyor, gotik bir atmosfere bürünüp Avustralya tarihinin trajedisine dönüşüyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
6,00 TL
25,93 TL

Kitap Hakkında

1992 yılının sonbaharında, sekiz buçuk yaşındaki William arka verandadan baktı ve gökyüzünde ancak nükleer bir patlamanın neden olabileceği mantar şeklindeki o devasa bulutu gördü. Şaşkınlık içinde bakakaldı. Bulutun rengi yer yer griye kaçan kirli bir siyahtı. Masmavi gökyüzüne yükselirken kabarıp katlanıyor, ardındaki tepelerin üzerine devasa bir gölge düşürüyordu (...) Gitgide genişleyen bulut rüzgara kapılarak kaymaya başladı. Evin üzerine ulaştığında yayılan gövdesinden gökte yavaş yavaş düşen meteorları andıran izler çıktı. Küller küçük, siyah kar taneleri gibi aşağıya yağmaya başlamıştı. Diğer parçalar daha büyüktü, yere çarptığında bile kor gibi yanmaya devam eden şekilsiz ateş topları. William yanık kokusunu alıyordu... ama bu güzel bir kokuydu, tanıdık bir koku. Ot kokusu, buğday kokusu ve hatta çiftliğin kendi kokusu. Babasını ve çiftlik evlerini bir yangın sonucu kaybeden küçük William annesi ile birlikte tuhaf bir adam olan büyük amcasının büyük çiftliğine sığınmak zorunda kalır. Yaşlı amca sahip olduğu uçsuz bucaksız ama bakımsız toprakların mirasçısı olarak gördüğü William'ın eğitimini üstlenir. Farklı bir eğitimdir amcanın amaçladığı. William'a bu topraklara sahip olmanın gururunu ve Avustralyalılık ruhunu öğretmek ister. Ancak küçük çocuk geçmişten kalan "hayaletlerin" gölgesiyle kararan düştüğü bu uğursuz topraklarda o ruhun beyaz değil siyah olduğunu fark edecektir... Birbiri ardına kazandığı ödüllerle kısa zamanda Avustralya Edebiyatı'nın başyapıtları arasına yerleşen Beyaz Dünya bir çocuk hikâyesi olarak başlıyor, gotik bir atmosfere bürünüp Avustralya tarihinin trajedisine dönüşüyor. Geçmişin suçlarının gelecek nesillerin üzerine bütün ağırlığıyla çöküşünü izlediğimiz hikâye Avustralya’nın ulusal allegorisi olarak da okunabilir. Beyaz Dünya’nın kalbinde siyahlara, Aborjin halkına karşı yürütülen soykırım var. Toprak ve toprağa sahip olma tutkusunun çarpıcı hikâyesini bulacaksınız Beyaz Dünya’da. Andrew McGahan'ın Avustralya özelinden yola çıkarak hepimize seslendiği rahatsız edici bir roman.

Künye

Yazar Hakkında

Andrew McGahan
1966 yılında Avustralya’nın Queensland bölgesindeki Dalby kasabasında doğdu. Çocukluğu –dokuz kardeşiyle birlikte– bir buğday çiftliğinde geçti. İlk ve orta eğitimini St. Columba ve St. Mary kolejlerinde tamamladıktan sonra Queensland Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’ne yazıldı. Ancak umduğunu bulamadı. 1985 yılında eğitimini yarıda keserek ailesinin yanına, çiftlik hayatına döndü ve roman yazmaya başladı. Yazdığı bu romanı yayımlanmadı ancak bir mahkum, uyuşturucu ve alkol bağımlısının hayatını anlattığı ikinci romanı büyük başarı kazandı. Kendi hayatından da izler taşıyan “Praise” henüz yayımlanmadan 1991 yılında Avustralya/Vogel Edebiyat Ödülü’nü kazandı, yayımlanmasının ardından bestseller oldu. 

Kirli Gerçekçilik hareketinin kurucuları arasında sayılan Andrew McGahan, Praise (1992), 1988 (1998), Last Drinks (2000), The White Earth (Beyaz Dünya-2004), Underground (2006), Wonders of a Godless World (2009) romanları ve kazandığı ulusal ve uluslararası edebiyat ödülleriyle günümüz Avustralya edebiyatının en önemli yazarları arasında gösteriliyor. Andrew McGahan’ın bir tiyatro oyunu, bir gençlik romanı ve ödüllü senaryo çalışmaları da var.