Beyaz Diş

Beyaz Diş

Jack London Çeviri: Ayşe Belma Dehni
ISBN: 978-605-314-134-1
1.Baskı - 2016

Beyaz Diş bir köpeğin vahşileştirildiği takdirde nelere dönüşebileceğini anlatan bir hikâye. Bu sarsıcı romanda Beyaz Diş adlı bir köpeğin, farklı insanların eline geçtiğinde ne gibi dönüşümler geçirebileceği; nefretle sevgi arasındaki farkı deneyimlemesi ve içgüdülerinin onu nasıl yönlendirdiği anlatılır.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
18,75 TL
25,00 TL

Kitap Hakkında

Beyaz Diş bir köpeğin vahşileştirildiği takdirde nelere dönüşebileceğini anlatan bir hikâye. Bu sarsıcı romanda Beyaz Diş adlı bir köpeğin, farklı insanların eline geçtiğinde ne gibi dönüşümler geçirebileceği; nefretle sevgi arasındaki farkı deneyimlemesi ve içgüdülerinin onu nasıl yönlendirdiği anlatılır. Her sahip yeni bir hayat ve yeni bir içgüdü demektir. Kendisine kötü davranan bir sahibi olduğunda nefretle beslenen ve vahşileşen Beyaz Diş, kendisine sevgiyle yaklaşan bir insanla karşılaştığında vahşiliğinden sıyrılır. Beyaz Diş, annesiyle ayrı düşürülmelerinin ardından zor zamanlar geçirir. Ama bu kötü zamanlarda yaşadığı deneyimlerden hareketle de hayat hakkında kimi hükümlere varır:
Türler sınıflara ayrılmıştı. Bir bölümü kendi türünün öldürüp yediklerini kapsıyordu. Bu bölüm diğerlerini öldüremeyenler ve küçük katillerden oluşuyordu. Diğer bölüm ise kendi türünü öldürüp yiyor veya kendi türü tarafından öldürülüp yeniyordu. Ve bu sınıflandırmadan ortaya bir yasa çıkıyordu. Hayatın amacı et yemekti. Et yaşamın ta kendisiydi. Yaşam başka hayatlarla yaşamı sürdürmekti. Hayat yiyenlerle yem olanlardan oluşuyordu. Ve yasa şöyleydi: YA YERSİN YA DA YEM OLURSUN. Ama bu yasayı hiç düşünmedi bile, onu aklına dahi getirmeksizin sadece yaşadı. Çevresinde hep yasanın hüküm sürdüğünü görüyordu.
“YA YERSİN YA DA YEM OLURSUN” düşüncesini kanıksamış olan Beyaz Diş, geçmişin izlerini, vahşi içgüdülerinin etkisini kolay kolay silemeyecektir ama esas olan şey sevgiye kavuşmak için gösterdiği çabadır...

Künye

Yazar Hakkında

Jack London
(12 Ocak 1876 - 22 Kasım 1916) San Francisco’da (ABD) doğmuş, çocukluğu fakirlik içinde geçmiştir. Daha on dört yaşındayken çeşitli fabrikalarda ağır işçi olarak çalışmış, on beş yaşında “korsan satıcı” olarak adlandırılan kaçak istiridye satıcılığı yapmış, on yedi yaşında gemilere tayfa olarak girmiş, on sekiz yaşında sokaklarda serserilik yaptığı için hapis yatmıştır. Yirmi yaşında Oakland Sosyalist Gençler Partisi’ne kaydolmuş, yirmi bir yaşında Klondike’a giden altın arayıcılarının arasına katılmış ve yirmi iki yaşında profesyonel bir yazar olmuştur. Yirmi beş yaşında artık ünlü medya patronu Hearts’ın yazarı ve bir gazetecidir. Bu etiketin yanı sıra, Oakland belediye başkanlığı için adaylığını koymuştur. Yirmi yedi yaşında Vahşetin Çağrısı adlı eseriyle dünyaca ünlü yazar unvanını almış, yirmi sekiz yaşında savaş haberleri yazan bir muhabir gazeteci, yirmi dokuz yaşında Üniversiteler Arası Sosyalist Toplum Başkanı olmuştur. Otuz bir yaşında, kendi yaptığı “Snark” adlı tekneyle dünya turuna çıkarak güney denizlerini aşmış, otuz beş yaşında model olarak gösterilen çok büyük ve çok güzel bir çiftliğin sahibi olmuştur. London’ın bilimsel tarımdan astronomiye, savaşa ve pek çok konuya dair yazdığı elliden fazla kitabı vardır. Demir Ökçe, Deniz Kurdu, Martin Eden gibi klasikleşmiş romanların sahibi Jack London 22 Kasım 1916’da felç ve kalp yetmezliği sonucu, kırk yaşında hayata veda etti.

Jack London

Tüm Jack London kitaplarını görmek için tıklayın.