Babamın Kitabı

Babamın Kitabı

Urs Widmer Çeviri: Zehra Aksu Yılmazer
ISBN: 978-975-539-606-4
1.Baskı - 2011

Babamın Kitabı, yirminci yüzyılın siyasi hayal kırıklıkları ve umutlarının yanı sıra, yaşam sevgisi ve kitap aşkıyla yoğrulmuş bir hayatın romanıdır.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
2,78 TL
11,11 TL

Kitap Hakkında

“Benim babam komünistti. Hep komünist olmamıştı tabii; öldüğünde artık komünist değildi zaten.” 

On ikinci doğum gününde, onun deyişiyle artık erkek olduğu gün, Karl’a, bu komünist babaya, bomboş sayfalardan ibaret, ciltli bir kitap verilir. Bu, “Beyaz Kitap”tır. Karl yaşadıklarını günbegün aktararak bu bomboş sayfaları dolduracak, hayatının kitabını kendi yazacaktır. 

İç dünyasında, sevgili yazarları Villon, Diderot, Stendhal’le yaşamaktadır. Onların Almanca’ya hiç ya da iyi çevrilmemiş eserlerini, sağ elinin işaretparmağını kullanarak çılgın bir tempoyla tuşlarına bastığı daktilosunun başına oturup çevirirken kendinden geçer adeta. Gerçek dünyada ise, karısı Clara, türlü isimler taktığı oğlu ve dostlarından oluşan antifaşist bir ressam grubu doldurmaktadır hayatını. Bu komünist, bu tutkulu, bu çevirmen babanın hayattaki belki de en büyük yeteneği ise hem kendine hem de çevresindekilere coşku aşılamaktır. Ağrılarla geçen ömrü son bulup bu coşkulu, bu tutkulu, bu herkes kadar anlaşılan ya da anlaşılamayan baba öldüğünde, “hayat kitabı” ortadan kaybolur ve oğlu babasının kitabını bir kez daha kaleme alırken bir yandan kendi hayatını da yazar… Babamın Kitabı, yirminci yüzyılın siyasi hayal kırıklıkları ve umutlarının yanı sıra, yaşam sevgisi ve kitap aşkıyla yoğrulmuş bir hayatın romanıdır.

Künye

Yazar Hakkında

Urs Widmer
Urs Widmer 1938’de Basel’de doğmuştur. Basel, Montpellier ve Paris’te Alman Dili ve Edebiyatı, Latin Dili ve Edebiyatı, ayrıca Tarih öğrenimi görmüştür. “Walter” ve “Suhrkamp” yayınevlerinde editörlük yapmıştır. Çeşitli yazarlarla birlikte “Verlag der Autoren” (Yazarlar Yayınevi) adlı yayınevini kurduktan sonra yazarlık serüvenine adım atmış, Bertolt Brecht Ödülü, Bavyera Güzel Sanatlar Akademisi Büyük Edebiyat Ödülü, Friedrich Hölderlin Ödülü gibi saygın ödüller kazanmıştır. İsviçre edebiyatının en önemli yazarları arasında sayılan Urs Widmer’in eserleri 26 dile çevrilmiştir.
Urs Widmer’in romanları sürprizlerle doludur; fantastik öğelerle gerçeküstücülük, gizem ile tekinsizlik iç içe geçmiştir. Yazar eserlerinde kendine özgü bir mantığı devreye sokarak, normallik kavramını sorgular; sıradanlıktaki tuhaflığı ortaya koyarken, insanı hem hüzünlendirir hem de eğlendirir.
Çok sayıda roman, öykü, tiyatro oyunu, radyo piyesi, deneme ve araştırma kitabı yazan, sayısız çeviriye imza atan Urs Widmer’in en önemli eserleri şunlardır: Der Geliebte der Mutter (2000); Vor uns die Sintßut (1998); Top Dogs (1997); Liebesbrief für Mary (1993); Der blaue Siphon (1992); Das Paradies des Vergessens (1990); Der Kongress der Paläolepidopterologen (1989); Liebesnacht (1982) [Aşk Gecesi, Çev. Ayşe Selen, Can Yayınları, 1999] ve Das enge Land, (1981).