Ayrıntı Dergi 32. Sayı

Ayrıntı Dergi 32. Sayı

ISBN: 977-214-814-7008-32
1.Baskı - 2019

Ayrıntı Dergi'nin 32. Sayısı (Güz 2019) "Mülkiyet" dosyasıyla sizlerle. Mülkiyet kavramının sosyal, siyasal ve ekonomik boyutlarıyla tartışıldığı bu kapsamlı dosyamızın editörlüğünü Begüm Özden Fırat ve Fırat Genç üstlendiler. Mutlaka edinin...

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
10,00 TL

Kitap Hakkında

AKP’nin tekrarlanan İstanbul seçimlerinde yaşadığı büyük yenilginin en önemli sonucu, toplumsal muhalefetin .zgüven ve umudunun artması oldu. Siyasi iktidarın bu duruma tepkisi ise, artık alışıldığı üzere, polisiye şiddet ve hukuki baskı yöntemleriyle toplumsal muhalefeti sindirmeye çalışmak biçiminde gelişti. TTB Merkez Konseyi üyelerine verilen ceza, Gezi Davası’nda müebbet istemi, Canan Kaftancıoğlu’na verilen 9 yılın üstünde hapis cezası, hukuk sisteminin iktidar sopası olarak kullanımının rutin örnekleri olarak kayda geçti. İktidarın bir diğer rutini ise HDP’nin yüksek oyla kazandığı Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanması oldu.

Tüm bu alışılageldik iktidar performansına karşı toplumsal muhalefetin tepkisi ise geçmiş rutinin dışında olduğu söylenebilir. Bugün artık Türkiye’de insanlar, AKP’nin hedef aldıklarını savunmak konusunda geçmişten daha cesur davranıyor. Siyasi davalara olan bütünlüklü sahiplenme, kayyım atamalarına yönelik ortak karşı çıkış, ormanlarına-madenlerine sahip çıkma konusundaki kitlesel mobilizasyon, toplumsal muhalefetin geleceğine ilişkin umutlarımızı artırıyor.