Avrupa Fikri

Avrupa Fikri

Anthony Pagden Çeviri: Rahmi Öğdül, Mesut Varlık
ISBN: 978-975-539-563-0
1.Baskı - 2010

Bu kitap, Antik Yunan’dan yirminci yüzyıla uzanan geniş bir zaman diliminde “Avrupa nedir?” ve “Avrupalı kimdir?” sorularına yanıt arıyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
Tükendi

Kitap Hakkında

Avrupa’yı oluşturan devletler ve halklar görünüşte hem uzun ve iyi işlenmiş bir geçmiş deneyimine hem de oldukça gelişmiş bir kültürel homojenliğe sahiptiler. Kimlik Avrupa’nın ve Avrupalıların değil, yeni kurulan devletlerin ve kültürlerin sorunu olabilirdi ancak...Uzun yıllar bu inançla yaşadıktan sonra, Avrupa’nın hızla yok olan hudutları boyunca siyasal, ekonomik ya da kültürel nedenlerle sürekli artan nüfus hareketleri ve yaşanan iki dünya savaşı, Avrupalıların kimliklerine karşı duydukları özgüveni kökünden sarstı.Görece yakın tarihte Avrupa Birliği’nin yaratılması ve zaman içinde Avrupa devletlerinin bütünleşme yönündeki evrimleri ayrı bir Avrupa kimliğinin varlığına ilişkin ciddi soruları iyice gün ışığına çıkardı.Tüm o ulusal ve yerel farklılıklarına rağmen, bütün Avrupalıları insanlık âleminin geriye kalanından ayıran bir şey varsa şayet, nedir o ve yakın dönemde yaşananlar bunu ne oranda ve nasıl değiştiriyor?Bu kitap Antik Yunan’dan yirminci yüzyıla uzanan geniş bir zaman diliminde “Avrupa nedir?” ve “Avrupalı kimdir?” sorularına yanıt arıyor ve bunu yaparken de politika, hukuk, din, edebiyat, kültür, ekonomi alanlarına dalıyor.Avrupa Birliği’ne dair bu zamana kadar yapılan çalışmalar düşünüldüğünde, bu kitap kucakladığı tarih dilimiyle konu zenginliği bakımından ve kimlik sorununu tüm ayrıntılarıyla irdelemesiyle apayrı bir yerde durmaktadır.

Künye

Yazar Hakkında

Anthony Pagden
John Hopkins Üniversitesi’nde Harry C. Black Tarih Profesörü’dür. Yakın zamana kadar Cambridge Üniversitesi’nde Modern Entelektüel Tarih dersleri verdi. Avrupa Üniversitesi Enstitüsü’nde (Şoransa), Harvard Üniversitesi’nde, Princeton Yüksek Çalışmalar Enstitüsü UNED’te (Madrid) ve Aarhus Avrupa Kültürel İncelemeler Merkezi’nde (Danimarka) çeşitli görevler aldı. Times Literary Supplement, The London Review of Books, The New Republic, The Los Angeles Times, The New York Times, Il Sole 24 Ore (Milan), El Mundo (İspanya), El Pais, (İspanya) ve La Nueva Provincia (Arjantin) dergilerinde sürekli yazılar yayımlamaktadır. Kitaplarından bazıları şunlardır: Lords of all the World: Ideologies of Empire in Spain, Britain and France Lords of all the World: Ideologies of Empire in Spain, Britain and France (1995); La Ilustración y sus enemigos: dos ensayos sobre los origenes de la modernidad (2001); Law, Colonization, Legitimation and the European Background in The Cambridge History of American Law (Cambridge University Press, 2008) ve Worlds at War. The 2,500 year Struggle between East and West (Random House, 2008).