Aşk ve Lût

Aşk ve Lût

Orhan Kahyaoğlu ISBN: 978-605-314-291-1
1.Baskı - 2018

Modern Türk şiirinin sorunları üzerine kaleme aldığı kapsamlı çalışmalarıyla da tanınan Orhan Kahyaoğlu’nun şiiri; imge, yapı ve anlam ilişkilerine getirdiği özgün yaklaşımla kuşağının diğer şairlerinden ayrılır.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
22,50 TL
30,00 TL

Kitap Hakkında

Modern Türk şiirinin sorunları üzerine kaleme aldığı kapsamlı çalışmalarıyla da tanınan Orhan Kahyaoğlu’nun şiiri; imge, yapı ve anlam ilişkilerine getirdiği özgün yaklaşımla kuşağının diğer şairlerinden ayrılır. Genelde İkinci Yeni şiirinin karmaşık imge kalıtıyla ilintilendirilebilecek olan bu şiir, zor izlenebilir örgüsüne karşılık siyasal uzanç ve tınıyı dışlamaz; ahenk, imge, ironi ve lirizm geniş bir mistik coğrafyanın cangılında insan gerçekliğinin el değmemiş ücralarına varmak için yeniden yoğrulmuştur. Âşık, maşuk, deli, müptela, eylemci, hasta, fahişe, eşcinsel gibi “öteki” kimlikler “iktidarlar”ın tahakkümü karşısında kendi “isyan”larını özgürce tanımlamaya yönelir. Necmiye Alpay’ın ifadesiyle ilk karşılaşmada “ürkütücü bir harf yığını” izlenimi veren, kendine özgü dokusuna perdeleri tek tek aralandıkça temas edilebilecek sırlı bir hacim.

Künye

Yazar Hakkında

Orhan Kahyaoğlu
1960 İstanbul doğumlu. 1979’da Kadıköy Anadolu Lisesi’nden mezun olan Kahyaoğlu yüksek öğrenimini İ. Ü. İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamladı. Şiir ve poetika sorunları üzerine yoğunlaşan inceleme ve denemelerini dönemin Şiir Atı, Varlık, Kitaplık, Virgül, Yasakmeyve gibi önde gelen şiir, edebiyat ve kitap dergilerinde okurla paylaştı. Şiir dergiciliğinde iz bırakmış Sombahar (1990-1996) ve Ludingirra (1997-2000) dergilerinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Çağdaş Türkçe şiirin ustaları ve yapıtları üzerine kaleme aldığı ve hazırladığı ayrıntılı irdeleme ve dosyaların yanı sıra, Melih Cevdet Anday şiiri üzerine eğilen Güneşte Ayıklanmış ve Ece Ayhan şiirini ele alan Mor Külhani başlıklı iki ayrı araştırma-derleme çalışması 2004 yılında kitap olarak yayımlandı. Kaleme aldığı popüler müzik yazıları 1980’lerin başından itibaren Stüdyo İmge, Metronom, Jazz gibi çok sayıda müzik dergisinde ve Milliyet, Hürriyet, Cumhuriyet, Radikal başta olmak üzere birçok günlük gazetede yayınlandı. Bazı televizyon kanallarında yayın danışmanlığı da yapan Kahyaoğlu birçok müzik programını da yayına hazırladı; Söz Uçar isimli on üç bölümlük şiir belgeselinin hazırlık ve yapımında görev aldı. 1995-2002 yılları arasında Akademi İstanbul Müzik Bölüm Başkanlığını yapan Kahyaoğlu, Müzik Sosyolojisi, Caz Tarihi, Dünya Müziği, Türk Pop Tarihi alanlarında ders verdi. Modern Türkçe Şiir Antolojisi 1920-2000, halen Bilgi Üniversitesi Bilgi Eğitim Departmanında Kültür-Sanat danışmanlığı görevini sürdüren Kahyaoğlu’nun yayınevimizden yayınlanan ilk çalışması.

Orhan Kahyaoğlu’nun yayımlanmış diğer kitapları:
Şiir: Hoyrat Bir Ruhun Eksilme Tabloları (1993), Aşk Ve Harf (2000), Rahimdeki Ot (2007) ve İsyan Ayinleri (2015).

Araştırma-İnceleme: Pink Floyd (Sinan Güler’le, 1984) Jethro Tull (1991) ve Bülent Ortaçgil: Ayrı Düşmüşüz Yan Yana (2002), Caz ve Ötesi (2003), And Dağlarından Anadolu’ya Devrimci Müzik Geleneği - Grup Yorum (2003), Caz’dan Pop’a (2010), Grup Yorum: 25 Yıl Hiç Durmadan (2010).


Orhan Kahyaoğlu

Tüm Orhan Kahyaoğlu kitaplarını görmek için tıklayın.