Aşk ve Gurur

Aşk ve Gurur

Jane Austen Çeviri: Ayşe Belma Dehni
ISBN: 978-605-314-217-1
1.Baskı - 2017

Aşk ve Gurur aile mülkiyetinden kaynaklanan baskıların ve geleneksel sosyal düzenin ağırlığının ön planda olduğu bir hikâyedir.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
24,00 TL
32,00 TL

Kitap Hakkında

Aşk ve Gurur aile mülkiyetinden kaynaklanan baskıların ve geleneksel sosyal düzenin ağırlığının ön planda olduğu bir hikâyedir. İlk bakışta bunu aşmayı başarmış gibi görünen Darcy ile Elizabeth adlı karakterler toplumsal gerçeklerden kaçma girişiminde bulunurlar...
İngiltere’de sınıflar arasındaki ilişkiler sorununun, topluma uygulanan sosyal baskının ve ifade özgürlüğünün sınırlanmaya devam ettiğinin vurgulandığı dönemi anlatan Aşk ve Gurur’un odak konusu Darcy ile Elizabeth arasındaki ilişkidir. Ve hiç kimse bu ilişkinin sosyal ve toplumsal açıdan imkânsızlığı konusunda Leydi Catherine de Bourgh’tan daha güçlü bir fikre sahip değildir:

“Kızımla yeğenim birbirleri için yaratılmışlardır. İkisi de gerek anne gerekse baba tarafından aynı köklü ve asil soydan geliyorlar. İkisinin de şerefli ve adı sanı belli aileleri var. İki taraf da son derece varlıklı. Ve aileleri onları birbirlerine bu kadar yakıştırıp birleştirmek isterken, onları kim ayırıyor?”

İyi servete sahip bir erkeğin arzusu ne ise aslında bu dünyadaki kadın karakterlerin de arzusu aynıdır ve onların da erkekler gibi üstesinden gelmeleri gereken bir endişe kaynağı vardır. Jane Austen’in bütün romanlarında olduğu gibi Aşk ve Gurur’daki ana mesaj da bu noktadan hareketle genç kadınların evlilik yoluyla yok edilmesi gerçeğidir. Bu açıdan ele alındığında evlilik kısaca bir statü sorunudur...

Künye

Yazar Hakkında

Jane Austen
16 Aralık 1775’te Basingstoke yakınlarındaki Steventon’da bir rahibin yedinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası 1801 yılında emekli olup Bath’e taşınıncaya kadar ailesiyle birlikte Steventon’da yaşadı. Babasının 1805 yılındaki ölümünden sonra annesinin yanına taşındı ve 1809 yılında onunla birlikte Alton, Hampshire yakınlarındaki Chawton’a yerleştiler. Londra’ya yaptığı birkaç ziyaret dışında hep burada yaşadı, daha sonra Mayıs 1817’de Winchester’daki doktoruna yakın olmak zorunda olduğu için oraya taşındı ve 18 Temmuz 1817’de orada öldü.
Son derece mütevazı bir kişiliğe sahip olan Jane Austen kendisine özgü zekâsı ve yaratıcı dehasıyla yazdığı eserleri için yeğeni Edward’a “Bu tıpkı fildişi imal etmek gibi bir şey, elindeki basit fırçayla büyük emekler veriyorsun, ama etkisi küçük oluyor” demiştir. Genç bir kızken içinde parodiler ve popüler aşk ezgilerinden oluşan hikâyeler yazmış, hikâyeler üzerinde uzun düzeltmeler yaptıktan sonra basımı için de bizzat kendisi uğraşmıştır. Hayatı boyunca dört romanı yayımlanmıştır. Bunlar sırasıyla 1811 yılında yayımlanan Sense and Sensibility (Sağduyu ve Duyarlılık), 1813 yılında yayımlanan Pride and Prejudice (Aşk ve Gurur), 1814 yılında yayımlanan Mansfield Park ve 1815 yılında yayımlanan Emma’dır. Diğer iki romanı Northanger Abbey (Norhanger Abbey) ve Persuasion (İkna) 1817 yılında ölümünden sonra erkek kardeşinin denetiminde basılmıştır. Persuasion adlı romanını hastalığının iyice arttığı ve giderek sağlığını kaybettiği 1815-1816 yılları arasında yazmıştır. Bunun yanı sıra, geride yazarlığının ilk yıllarında yazdığı iki derleme eser, Leydi Susan adlı mektup tarzı yazılmış kısa bir roman ve bir de The Watsons (Watson’lar) adlı bitirilmemiş bir roman bırakmıştır. Ölüm döşeğindeyken üzerinde çalıştığı Sanditon adlı romanına ait parçaların ise bir kısmı kurtarılabilmiştir.

Jane Austen

Tüm Jane Austen kitaplarını görmek için tıklayın.