Aşk Üzerine Bir Diyalog

Aşk Üzerine Bir Diyalog

Eve Kosofsky Sedgwick Çeviri: Özge Karlık
ISBN: 978-975-539-774-0
1.Baskı - 2016

Eve Kossofsky Sedgwick meme kanseri tedavisinin ardından gelen depresyon nedeniyle görüştüğü terapist ile seanslarının izleğini anlatıyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
4,17 TL
21,30 TL

Kitap Hakkında

Aşk Üzerine Bir Diyalog, queer kuram denildiğinde akla ilk gelen isimlerden Eve Kosofsky Sedgwick’in meme kanseri tedavisinin ardından gelen depresyon nedeniyle görüştüğü terapist Shannon Van Wey ile seanslarının izleğini anlatıyor. İlk bakışta hem terapist hem de danışan tarafından alınmış notlar gibi görünse de, esasen, bir dizi derinlemesine içe bakışın, karşılıklı dönüşümün, aşkın sınırsızlığının hikâyesi denilebilir bu kitap için. 

Sedgwick Türkçe’ye çevrilen bu ilk kitabında, kadınlık/kadın oluş, cinsiyet/cinsiyetsizlik, cinsellik, aşk, arzu, çocukluk, şişmanlık, beden, hastalık, ölüm/ölümsüzlük, dostluk, şiir/şiir oluş, yazı/yazı oluş üzerine, allak bullak eden bir düşünce silsilesi sunuyor okura. 

Karşılıklı konuşmalarmış gibi görünen ama karşılıklı konuşmanın ikililiğini aşan, şahıs zamirlerini bile bulanıklaştıran, hangi kelimelerin/cümlelerin içe doğru söylendiği, hangilerinin terapiste ve/veya okura doğru söylendiği (ki bu haliyle okur bir katılımcı voyeur gibi görülebilir), hangilerinin sadece atmosfere doğru üflendiği hiçbir zaman açıkça anlaşılamayan, Sedgwick’in bu güncevari, diyalogvari, düzyazıvari, şiirvari, haibunvari denemesiyle buluşup ürkütücü, yırtıcı, neşeli, kırılgan, akışkan, devingen, muğlak bir dil yaylasında yürümeye başlıyoruz. 

Kitaba bir önsöz yazan Sibel Yardımcı’nın yerinde, anlamlı soruları aslında bu kitap hakkında çok şey söylüyor: “Eve konuşurken aslında kim konuşuyor? Hangi sesler onun içinden [through] geçiyor, hangi sözler onu kendilerine aracı kılıyor? Shannon konuşurken aslında kim konuşuyor? Eve’in yazdığı Shannon’da aslında kimin sesini duyuyoruz?”   

Künye

Yazar Hakkında

Eve Kosofsky Sedgwick
Judith Butler’la birlikte queer teorinin kurucusu sayılan Eve Kosofsky Sedgwick 2 Mayıs 1950 tarihinde doğmuş ve 12 Nisan 2009 tarihinde ölmüştür. Cornell Üniversitesi’nde gördüğü lisans eğitimi ardından Yale Üniversitesi’nde doktorasını yapmıştır. Amerika’nın önde gelen üniversitelerinde toplumsal cinsiyet, queer teorisi ve eleştirel teori, Marcel Proust, Lacancı psikoanaliz, Budizm ve pedagoji, Melanie Klein, maddi kültür gibi çok çeşitli alanlarda dersler vermiş ve yine bu alanlarda çok sayıda makale ve kitap yazmıştır.

Belli başlı eserleri şunlardır: The Coherence of Gothic Conventions (1980); Between Men: English Literature and Male Homosocial Desire (I1985); Epistemology of the Closet (1991); Tendencies (1993); Fat Art, Thin Art (1995); Performativity and Performance (1995, Andrew Parker ile birlikte); Shame & Its Sisters: A Silvan Tomkins Reader (1995, Adam Frank ile birlikte); Gary in Your Pocket: Stories and Notebooks of Gary Fisher (1996, Gary Fisher ile birlikte); Novel Gazing: Queer Readings in Fiction (1997, Jacob Press ile birlikte); Touching Feeling: Affect, Pedagogy, Performativity (2003); The Weather in Proust (2011).