Aşk İlişkileri

Aşk İlişkileri

Otto Friedmann Kernberg Çeviri: Abdullah Yılmaz
ISBN: 978-975-539-290-5
4.Baskı - 2017

Neden erkekler için iki tür kadın, sadece “azizeler ve orospular” vardır? Ya da neden insanlar flört ederken canlı, cömert; evlenince ketum ve miskin olur, ayrılırken de “seni kimseye yâr etmem” diyecek kadar kin ve hasetle dolar?

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
15,00 TL
20,00 TL

Kitap Hakkında

Bu kitapta, şimdiye kadar sanatçıların ve yazarların bitmez tükenmez konu hazinesi olan “aşk” psikiyatrinin yaşayan büyük ustasi sayilan O. F. Kernberg’in divanına uzanıyor. Ve ortaya hepimizin başına gelen, karşısında aciz kaldığımız aşk hallerinin tüm yönleriyle incelendigi zengin bir bilimsel metin çikiyor. En başta âşık olma kapasitesi olmak üzere, yaşanan aşk ilişkilerindeki normallik ve patolojiyi irdeleyen Kernberg, uzun meslek hayatında karşılaştığı vakalari titiz bir analizden geçirmiş ve vardığı sonuçları bu kitapta toplamıştır.Aşk insanın fizyolojik ve psikolojik kapasitelerinin tüm yönleriyle serpilip güçlendiği eşsiz bir hayat deneyimidir. İnsan en çok âşık olduğunda kendi sınırlarını zorlar, hissetme kapasitesi doruğa ulaşır diyebiliriz. Dolayısıyla aşk halleri insanı anlamanın eşsiz ipuçlarını verir bize. Neden erkekler için iki tür kadın, sadece “azizeler ve orospular” vardır? Ya da neden insanlar flört ederken canlı, cömert; evlenince ketum ve miskin olur, ayrılırken de “seni kimseye yâr etmem” diyecek kadar kin ve hasetle dolar? Âşık olunan ötekinin önce bedeni, sonra bütün kişiliği daha sonra da etik, estetik ve kültürel değerler sistemi idealleştirilir. Ötekiyle her düzeyde özdeşlik arayışıdır aşk. Kernberg aşk hallerindeki normallik ve patoloji çerçevesinde bu sorulara yanıt arıyor.İşte bazı örnekler: Mazoşistik patolojide, “cinsel doyuma ulaşmak için acı, boyun eğme ve aşağılanma durumlarını yaşama zorunluluğu... bilinçdışı bir cezadir.” “Narsistik kişiliklerde, cinsel başarı fetih ihtiyacını tatmin eder, arzu nesnesinin değerini düşürme yönündeki bilinçdışı süreç işlemeye başlar ve sonuçta hem cinsel heyecan hem de kişisel ilgi hızla ortadan kalkar.”Kernberg’e göre, aşk hali benlik sınırlarının terk edilmesidir, hem de varoluşun biyolojik köklerine dek yayılmış olan öznelliğin ayrımına varıncaya kadar...Ask İliskileri aşkı bulma, ondan korunma ve kaçmaya yardımcı olmayacak bir kitap. “Körlük anı” geçip ayaklar yere değdikten sonra ne olduğunu anlamaya çalışanlar için...

Künye

Yazar Hakkında

Otto Friedmann Kernberg
1928’de Viyana’da doğan O.F. Kernberg ve 11 yaşındayken Nazi Almanyasından kaçan ailesiyle birlikte Şili’ye göçmüş, tıp eğitimini bu ülkede almış, 1959’da ise ABD’ye yerleşmiştir.

Cornell Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde psikiyatri profesörü olan O. F. Kernberg ayrıca Columbia Üniversitesi Psikanalitik Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde eğitim analisti ve süpervizör analisttir. Dr. Kernberg, 1997-2001 yıllarında Uluslararası Psikanaliz Derneği’nin başkanlığını yapmış; aynı zamanda Journal of the American Psychoanalytic Association dergisinde editörlük yapmaktadır. 

O. F. Kernberg’in önemi, psikanalizi ağır ve sınır kişilik bozuklukluklarına başarıyla uygulamış ve bu alanda teorik ve pratik katkılarda bulunmuş olmasından gelir. İnsan saldırganlığı ve yıkıcılığını incelemiş olan O. Kernberg’in başlıca kitapları arasında Borderline Conditions and Pathological Narcissism (1975) [Sınır Durumlar ve Patolojik Narsisizm, Çev. Mustafa Atakay, Metis Yay., 2006]; Object Relations Theory and Clinical Psychoanalysis (1976): Internal World and External Reality: Object Relations Theory Applied (1980); Severe Personality Disorders: Psychotherapeutic Strategies (1984); Narcissistic Personality Disorder: Psychotherapeutic Strategies (1989); Aggression in Personality Disorders and Perversions (1992) [Sapıklıklarda ve Kişilik Bozukluklarında Saldırganlık, Çev. Banu Büyükkal, Metis Yay., 2010] sayılabilir.