Amerikalı

Amerikalı

Henry James Çeviri: Mustafa İrfan Seyrek
ISBN: 978-605-314-116-7
1.Baskı - 2016

Gerçekçi anlatımını romantik-melankolik çıkışlarla bezeyen James, bu çarpıcı romanında bir dönemin, yani 19. yüzyıl Avrupası’nın kusursuza yakın bir panoramasını sunuyor...

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
24,00 TL
32,00 TL

Kitap Hakkında

Henry James’in başyapıtı denebilir Amerikalı için. Gerçekçi anlatımını romantik-melankolik çıkışlarla bezeyen James, bu çarpıcı romanında bir dönemin, yani 19. yüzyıl Avrupası’nın kusursuza yakın bir panoramasını sunuyor. Anlatının mekânsal merkezi 19. yüzyılın bir tür arzu nesnesi sayılabilecek Paris’tir. Özellikle entelektüel açıdan büyüleyici bir kenttir Paris ve dünyanın dört bir yanından insanları mıknatıs gibi kendisine çekmektedir. Avrupa kıtasının kültürel nabzı Paris’te atmaktadır. Müzik, edebiyat, resim ve diğer sanatlardaki gelişmelerin sunumu Amerikalı’nın estetik dokusunu oluşturur. Romanın esas karakteri Newman, Fransız aristokrat sınıfıyla temas kuran, meraklı, davranışlarında rahat bir karakterdir. He ne kadar varlıklı olsa da hoşlandığı kadınla evlenmesinin önünde yığınla engel vardır; kültüre düşkün, sanata meraklıdır ama nihayetinde bir “lord” değildir, alaya alınır, yer yer gururu incinir, ama ısrarcıdır da:

“Newman kafası karışık bir durumda kıza baktı. Suçlanmış olduğu komik çam devirmelere karşın, budalalıktan çok uzak biriydi. Kız bir oyun oynamaktaydı; kendisinin estetik açıdan gelişmemiş olmasına acıyor değildi. Kazanmayı umduğu şey neydi? Kız büyük oynuyor, yüksek risk alıyordu; elde edeceği ödül de ona göre olmalıydı. Newman, ödülün büyük olabileceğini öngörse de, arkadaşının yürekliliğini hayranlıkla karşılamaktan kendini alamıyordu. Önemli miktarda bir parayı, bir eliyle yapmak istediği şeyler için tutarken, diğer eliyle havaya saçıyordu.”

İki farklı dünya arasındaki gerilimlerin serinkanlı bir biçimde işlendiği Amerikalı, miadını doldurmak üzere olan bir dünya ile şekillenme faslında olan bir dünya arasındaki var olma krizlerine ışık tutuyor. Bu açıdan tarihsel bir niteliğe de sahip...

Künye

Yazar Hakkında

Henry James

1843’te ABD’de doğdu. Varlıklı bir ailede doğan Henry James, özel öğretmenlerden eğitim aldı, birkaç okula gitti. Ailesiyle Fransa’ya gidince akıcı bir biçimde Fransızca öğrendi. 1860’da Newport’a dönünce, kendisine Fransız edebiyatını ve Balzac’ı tanıtan ressam John La Farge ile dost oldu. Balzac’ı “en büyük usta” olarak tanımlamıştır. İlk öykü kitabı Bir Yanlışlık Trajedisi 1864’te yayımlandı. Avrupa’ya olan on dört aylık gezisinde, Ruskin, Dickens, Matthew Arnold, William Morris ve George Eliot ile tanıştı. Roma ve Paris’teki muhabirlik işlerinden sonra New York’a döndü. 1874 ve 1875 arası Transatlantic Sketches, A Passionate Pilgrim ve Roderick Hudson’u yazdı. Henry James, 1869’da Londra’ya yerleşti. Orada Macmillan gibi yayınevleriyle ilişkilerini geliştirdi ve seri romanlar yazdı. 1875 sonbaharında Paris Latin Quarter’a taşındı. Yaşamının son otuz yılını Avrupa’da geçirdi. Paris’te Zola, Alphonse Daudet, Maupaussant, Turgenyev gibi isimlerle tanıştı. Sonra İngiltere’ye gitti ve Amerikalı (1877), Avrupalılar (1878), Fransız Ozan ve Romancıları (1878), Hawthorne’u (1879) yazdı. 1878’de yazdığı Daisy Miller ününü Atlantik’in iki yakasında da pekiştirdi. İlk başyapıtı olan Bir Kadının Portresi de 1881’de yayımlanmıştı. James yazınsal eleştiriye, özellikle yazarların kendi dünya görüşlerini olası en büyük özgürlükle sunmaları konusundaki ısrarıyla, önemli bir katkıda bulunmuştur. James romanlarının yanı sıra denemeler, seyahat, biyografi, otobiyografi ve eleştiri kitapları da yazmıştır. Yaşamının ilk yirmi yıllında Amerika ile Avrupa arasında gidip gelmiş, sonunda İngiltere’ye yerleşmiş ve 1915’te İngiliz vatandaşı olmuştur. 1911, 1912 ve 1916’da Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen James 1916’da hayatını kaybetmiştir.