Ada

Ada

Aldous Huxley Çeviri: Seniha Akar
ISBN: 978-975-539-267-7
1.Baskı - 1999

Batı’nın bilimsel-teknolojik üstünlüğüyle Doğu’nun bilgeliğini ustaca kaynaştırırken, özgür ve mutlu bir yaşama giden yol olarak bu sentezi gösterir.

 
Tükendi

Kitap Hakkında

Huxley son romanı Ada’da Batı’nın bilimsel-teknolojik üstünlüğüyle Doğu’nun bilgeliğini ustaca kaynaştırırken, özgür ve mutlu bir yaşamın çıkış noktası olarak bu sentezi gösterir.Düşsel ada Pala’da bireyler sınırsız bir düşünce özgürlüğü içinde yaşarlar; yeteneklerini ve yaratıcılıklarını alabildiğine geliştirme şansına sahiptirler. Mutluluk da bu sınırsız özgürlükten kaynaklanır.Savaşların, kişisel ve toplumsal yıkımların, demografik baskının, amansız rekabetin, yeryüzünü çılgınca saran tüketim tutkusunun, yozlaşan insani değerlerin yol açtığı kozmik umutsuzluğun karşısına umudu, barışı ve sevecenliği koyar Huxley Ada’da.Budist Palalılar için asıl amaç, gerçek dünya ile kendileri arasında duyular yoluyla uyumlu bir ilişki kurmaktır. Beş duyunun yarattığı sınırsız algılama biçimleri insanın benliğini aşmasını sağlar. Bu yüzden, sevişme töresi el üstünde tutulur Pala’da.Sevişmenin doruğunda yaşanan coşku ise bireysel yaşamın sonsuz mutluluğu olmalıdır.  “... Ada belki de Huxley’in en karamsar yapıtıdır. Hırsın, kitlesel iletişimin, petrole doymak bilmeyen taşımacılığın, nüfus artışının, yerleşik düşmanlıkların yoğunlaştığı bir dünyada, Pala’da, bu ‘özgürlük ve mutluluk vahası’nda yaşayan barışcı ve işbirlikçi bir toplumun var olma şansının ne kadar az olduğunu gösteren Huxley’in keskin gözlemini yansıtır...”David Bradshaw “... Bir düşünce romancısıdır Huxley. Ada ile bir yaşam felsefesini, kurmaca bir düzenleme ile sunmaya çalışmıştır. Üstelik, çağımızda pek az ütopya yazarı onun Ada’da sergilediği gerçek coşkuya, aydınlanmaya, etkiye erişebilmiştir. ... bir güzel düşüncenin romanı, bir toplum yogası, toplu yaşama yöntemi olarak okumak gerekir Ada’yı. İnsana güvenimizi, gelecek güzel günlere umudumuzu hiçbir zaman yitirmeden.”Akşit Göktürk

Künye

Yazar Hakkında

Aldous Huxley
ALDOUS HUXLEY (1894-1963), Darwin'in ateşli savunucularından ünlü biyolog Thomas Henry Huxley'in torunu, gene ünlü biyolog Sir Julian Huxley'in kardeşiydi. Annesi şair ve denemeci Matthew Arnold'ın yeğeniydi. Babası Leonard Huxley ise Cornhill dergisinin sahibi ve yöneticisiydi.
Bilimi ve edebiyatı birleştiren bu entelektüel miras Huxley'in dünyaya bakışının temelini oluşturdu.
1908-14 yılları arasında yaşadığı üç sarsıcı olay, annesinin ölümüyle ailesinin dağılması, Eton'da öğrenciyken onu neredeyse kör olma noktasına getiren göz hastalığı ve kardeşinin intiharı Huxley'in tüm gençliğini etkiledi, hayatında silinmez izler bıraktı. Yaşamının sonuna kadar göz hastalığıyla savaşmak zorunda kaldı.
Huxley 1940'lı yıllardan sonra Doğu mistisizmine ilgi duymaya başladı. Ölmeden bir yıl önce yazdığı Ada'da bir yaşam boyu sürdürdüğü arayışını Zen Budizm'de noktaladığını anlıyoruz.