Acemi Pezevenk

Acemi Pezevenk

Ola Bauer Çeviri: Deniz Taneri
ISBN: 978-975-539-347-1
2.Baskı - 2014

Roman kahramanı Ulysses ve Yolda okuyarak çıktığı deniz yolculuklarında evini özlemeyen bir gezgin; kendi kendisinin peşinde dolaşan bir kayıp ruh.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
Tükendi

Kitap Hakkında

Kuzeyden gelen bir yeraltı edebiyatı örneği sunuyoruz bu kez. Soğuk, mat ve kara; ama duygusal bir roman... Bütün ekonomik sorunlarını çözmüş ve belki de bu yüzden sıkıntıdan patlayanların ülkesinden gelen sessiz bir çığlık. Abartıdan, söz oyunlarından kaçan bir kar tanesi...Roman kahramanı Ulysses ve Yolda okuyarak çıktığı deniz yolculuklarında da evini özlemeyen bir gezgin; kendi kendisinin peşinde dolaşan bir kayıp ruh. Sevgilisine beynini ve yüreğini açan, şefkatini ve neşesini sunan bir aşık. Dibe vururken bile kamışını dik tutanlara, gevelemeden konuşan, maskesiz soygun yapanlara, önden vurmayı seçen toplumdışına düşmüş delilere hayran bir hayat acemisi... Ve yolculuklarının sonunda Paris'i mesken tutmaya karar veriyor...Denizi özleyen sevgilisi ise Parislileri sevmiyor, çünkü onlar: "ilgilerini çeken tek şey bağırsak sistemlerinin iyi çalışması. Yaptıkları ve söyledikleri her şey bununla ilgili. Sindirim ve boşaltım kasları ve bir de sıçtıkları. Tek konuştukları şey bu. Eğer kendilerinden konuşmuyorlarsa bu yalnızca bir taktik. (...) Bir çıkara karşı başka bir çıkar. Ölüme karşı ölüm. Hepsi aynı. Böyle ayakta duruyorlar." Yolları ayrılır... Adam seksin değil sevginin tehlikeli olduğu bir otelde pezevenklik yapmaya başlar...

Künye

Yazar Hakkında

Ola Bauer
(Oslo, 1943-1999) Norveç’in Hemingway’i. Uzun yıllar gazetecilik, savaş muhabirliği yaptı. Bütün dünyayı dolaştı. Sevdiği, etkilendiği yazarlar Hamsun, Joyce, Celine, Gene ve Sandemose. Metropolleri ve yeraltını, kaba ve sert diliyle yansıttı. Sert mizaçlıydı; duygusal ve kara romanlar yazdı. Zincire vurulmaya, evcilleştirilmeye izin vermeyen dışlanmışları; kayıtsızlığı reddeden, dayanışma duygusu gelişmiş anarşistleri anlattı. Edebiyata 1976’da Graffiti ile başladı. Magenta (1977), bir üçlemenin sonuncusudur. Atbaşı Nebulası (1992) ve Karaayak’la (1995) birlikte bu dizide Tommy’nin çocukluğu, gençliği ve olgunluğu anlatılır. Diğer romanları: Bulk (1978), Humlehjertene (1980), Rosapenne (1983), Metoden (1985), Lovetemmersken (1988), Forloperen (1999).

Ola Bauer

Tüm Ola Bauer kitaplarını görmek için tıklayın.