1935 yılında Polonya’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğan Zeev Sternhell küçük yaşta babasını kaybetmiş, annesini ve ablasını da Naziler öldürmüştür. Savaş yıllarını bir subayın yardımıyla çıkardıkları Polonyalı Katolik kimlikleriyle amcası ve halasıyla birlikte geçirmiş, savaş bittiğindeyse Kızılhaç tarafından bir çocuk treniyle Fransa’ya gönderilmiştir. 1951 kışında, 16 yaşındayken bir Yahudi gençlik örgütü himayesinde İsrail’e gönderilmiş ve Magdiel gençlik köyüne yerleştirilmiştir. Sonraki yıllarda Sina Savaşı, Altı Gün Savaşı, Yom Kippur Savaşı ve Lübnan Savaşı’na katılmıştır.
1957-60 yılları arasında Hebrew University of Jerusalem’de [Kudüs İbrani Üniversitesi] politika bilimi ve tarihi okumuş, 1969’da Institut d’Etudes Politiques de Paris’te doktorasını tamamlamıştır. 1976’da The Jerusalem Quarterly’nin editörü olmuş, 1981’de mezun olduğu üniversitede hocalığa başlamıştır. Halen Kudüs’te yaşayan ve Hebrew University of Jerusalem’de Tarih ve Politik Bilimler Bölümü’nün başında olan Zeev Sternhell evlidir ve iki kız çocuğu bulunmaktadır. 

Eserlerinden bazıları şunlardır:
“Fascist Ideology”, Fascism, A Reader’s Guide, Analyses, Interpretations, Bibliography, der. Walter Laqueur, University of California Press, Berkeley, 1976, s. 315-376.
Ni droite ni gauche. L’idéologie fasciste en France, Paris: Éditions du Seuil, 1983; İngilizce çevirisi: Neither Right nor Left: Fascist Ideology in France, Princeton Univ. Press, 1995.
The Founding Myths of Israel: Nationalism, Socialism, and the Making of the Jewish State Princeton Univ. Press, 1999. 

Maurice Barrès et le nationalisme français, Bruxelles: Editions Complexe, 1985.
La droite révolutionnaire, 1885-1914. Les origines françaises du fascisme, Paris: Seuil, 1978 ve Paris: Gallimard, “Folio Histoire”, 1998.
Les anti-Lumières: Une tradition du XVIIe siècle à la guerre froide, Paris: Fayard, 2006 ve Paris: Gallimard, 2010.

Zeev Sternhell - Yazarın kitapları

Kapat