Yaşar Miraç

1953’te Trabzon’da doğdu. Mahallesindeki Cudibey İlkokulu’nda ve Karma Ortaokulu’nda okudu. Trabzon Lisesi’ni (1971) ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili Bölümü’nü bitirdi (1980). Şiir yazmaya ilkokul 3. sınıftayken başladı. Okullarda edebiyat kollarında çalıştı. Okul duvar gazeteleri çıkardı; “Karma’nın Sesi” (ortaokul 1), “Haykırış” (lise 1). İlk şiir ödülünü Trabzon Lisesi 1. sınıfındayken yazdığı “Pembe Lise” adlı şiiriyle aldı. Lise 2’deki yarışmada “Anadolu” şiiri ikincilikle, “Nal Fıkrası” şiiri ise fıkra dalında birincilikle ödüllendirildi. İlk çocuk şiirlerini lise 3. sınıftayken sevdiği kızın küçük erkek kardeşi için yazdı (“Göncen’e Şiirler” 1970-71).
Bugüne dek 19 şiir kitabı yayımlanan, birçok şiir ve sanat ödülü bulunan ozan, yaşamının her döneminde çocuklar için yazmayı sürdürdü. Ankara’da öğrenimi sırasında yayımladığı Yeni Türkü Sanat Gazetesi’nin 3. sayısını çalışan çocuklara ayırdı ve Kiraz Küpe adlı çocuk eki hazırladı (Haziran 1978). 1978-1990 yılları arasında kurup yönettiği Yeni Türkü Şiir Yayınevi’nde, birçok genç ozanın ilk kitaplarının da yer aldığı 40’ı aşkın kitap yayımladı. Yaşar Miraç’ın şiirleri birçok dile çevrilmiş, bestelenen 100’ü aşkın şiiri ise tanınmış sanatçılarca seslendirilmiştir.
Ozan, “Muşmula” ve “Kemençecik” adlı müzikli, danslı iki çocuk oyunu yazmış; çeşitli dünya yazarlarından Türkçeye çocuk kitapları çevirmiştir.
Yaşar Miraç, çocuklar için yazdıklarını kendisine Lacivert Ozan diye adlandırdığı bir masal ozanının yazdırdığını söylüyor. Bu yüzden Türkçeye çevirdiği çocuk yapıtlarında doğrudan bu adı kullanıyor.
Çocuklar için daha önce yayımlanan yapıtları; Bir Anadolu Masalı Bir Varmış ile Bir Yokmuş (Cumhuriyet Yayınları, 2009); Çaykolik Kedi (çeviri) (Nesin Yayınları, 2011).