Urs Widmer 1938’de Basel’de doğmuştur. Basel, Montpellier ve Paris’te Alman Dili ve Edebiyatı, Latin Dili ve Edebiyatı, ayrıca Tarih öğrenimi görmüştür. “Walter” ve “Suhrkamp” yayınevlerinde editörlük yapmıştır. Çeşitli yazarlarla birlikte “Verlag der Autoren” (Yazarlar Yayınevi) adlı yayınevini kurduktan sonra yazarlık serüvenine adım atmış, Bertolt Brecht Ödülü, Bavyera Güzel Sanatlar Akademisi Büyük Edebiyat Ödülü, Friedrich Hölderlin Ödülü gibi saygın ödüller kazanmıştır. İsviçre edebiyatının en önemli yazarları arasında sayılan Urs Widmer’in eserleri 26 dile çevrilmiştir.
Urs Widmer’in romanları sürprizlerle doludur; fantastik öğelerle gerçeküstücülük, gizem ile tekinsizlik iç içe geçmiştir. Yazar eserlerinde kendine özgü bir mantığı devreye sokarak, normallik kavramını sorgular; sıradanlıktaki tuhaflığı ortaya koyarken, insanı hem hüzünlendirir hem de eğlendirir.
Çok sayıda roman, öykü, tiyatro oyunu, radyo piyesi, deneme ve araştırma kitabı yazan, sayısız çeviriye imza atan Urs Widmer’in en önemli eserleri şunlardır: Der Geliebte der Mutter (2000); Vor uns die Sintßut (1998); Top Dogs (1997); Liebesbrief für Mary (1993); Der blaue Siphon (1992); Das Paradies des Vergessens (1990); Der Kongress der Paläolepidopterologen (1989); Liebesnacht (1982) [Aşk Gecesi, Çev. Ayşe Selen, Can Yayınları, 1999] ve Das enge Land, (1981).

Urs Widmer - Yazarın kitapları

Kapat