Steven Erikson, Iowa Yazar Atölyesini tamamlamış Kanadalı arkeolog ve antropolog Steve Lundin’in yazar mahlasıdır. Annesinin ilk soyadı olan Erikson’ı kullanmaya başlamadan önce gerçek adıyla dört roman yazan yazarın “ilk gerçek romanım” diye andığı This River Awakens 1998’de yayımlanmıştır. En bilinen eserleri, on kitaptan oluşan Malazan Book of the Fallen serisidir. Fantastik edebiyat janrındaki serinin ilk kitabı Gardens of the Moon 1999 yılında, sonuncusu The Crippled God ise 2011’de basılmıştır. Kharkanas Üçlemesi, Malazan Book of the Fallen sersinin öncesini konu alır ve serinin sonrasına odaklanacak olan The Witness Üçlemesinin ilk kitabı The God is Not Willing 2021’de yayımlanacaktır. 

Sıkı bir Star Trek hayranı olan Erikson bu serinin bilimkurguya geçiş yapmasına vesile olduğunu söyler. Özellikle The Next Generation ve sonrasındaki yapımların kalitesinde ise belirgin bir düşüş olduğunu ifade eder. Bilimkurgu yazınında kendini tekrar eden öğelere ve Kaptan Kirk’ün karikatürü olan karakterlere karşı tepkisini Willful Child ile ortaya koyar. Eser genel olarak bilimkurgu yazınını ti’ye alır ama yakıcı toplumsal eleştirilerde bulunmaktan da geri durmaz. 

On yılı aşkın bir süre boyunca fantastik edebiyata katkıda bulunan Erikson uzunca bir süredir bir “ilk temas” romanı yazmayı tasarlamıştır ve 2018 yılında Rejoice, A Knife to the Heart basılır. 

Steven Erikson - Yazarın kitapları

Kapat