1944 yılında Muş’ta doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Muş’ta tamamladı. 1961 yılında Ankara Hukuk Fakültesine girdi ve 1967 yılında mezun oldu. Üniversite öğrenciliği sırasında sosyalist düşünce ile tanıştı ve 1965 yılında Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) üye oldu. 1966 yılında Ankara Hukuk Fakültesi Fikir Kulübü başkanlığına seçildi. 1967 yılında fakülteden mezun olup avukatlık stajına başladı ve 1969 yılında avukat oldu. 1969-1970 yıllarında yedek subay olarak askerlik yaptı. Askerdeyken Kolordu Komutanı Kenan Evren’in emriyle disiplin hapsiyle cezalandırıldı. 

Askerlik sonrası 1970 yılında Muş’ta serbest avukat olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl TİP Muş İl Başkanlığına seçildi. 12 Mart 1971’deki askerî müdahale sonrası gözaltına alındı. 49 gün gözaltına kaldıktan sonra salıverildi. Devrimci Doğu Kültür Ocakları Davası’nda yargı-landı ve beraat etti. Mesleğinin başından itibaren, siyasi davalarda savunma avukatlığı yaptı. 1973 yılında savunmada bölücülük yapmak suçlamasından dolayı tutuklandı ve 92 gün tutuklu kaldı. Yapılan yargılama sonunda beraat etti. 1974 yılında Adana’ya yerleşti. DİSK ve DİSK’e bağlı sendikaların bölge avukatlığını yaptı. Gıda-İş Sendikasını Diyarbakır’da örgütledi.

1975 yılında KOMAL’ın kurucuları arasında yer aldı. 1976 yılında yayına başlayan Rızgari dergisinin sahipliğini üstlendi. 1979 yılında tutuklandı ve Diyarbakır Sıkıyönetim Mahkemesinde Rızgari-Alarızgari Davası’ndan yargılanarak 10 yıl ağır hapis cezasına mahkûm oldu. 1985 yılında cezasını bitirerek tahliye oldu. Tahliye olduktan on gün sonra, Bitlis Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 3 yıl ağır hapis cezası ile cezalandırılması üzerine yurtdışına çıktı. Almanya’da iken Partiya Rizgarîya Kurdistan’ın kuruluşuna katıldı ve üst yönetimde görev aldı. 1990 yılında ayrıldı.

20 yıl Almanya’da mültecilik yaşamından sonra, 2014 yılında Türkiye’ye döndü. Tekrar avukatlık yapmak için başvurusuna Türkiye Barolar Birliği ile Adalet Bakanlığı karşı çıktı. İdare mahkemesinin kararı üzerine avukatlık mesleğine geri döndü. Halen serbest avukat olarak çalışmaktadır. 2011 yılında İsmail Beşikci Vakfı’nın kuruluş çalışmalarına katıldı. Kurucu Yönetim Kurulunda görev aldı. Halen Mütevelli Heyetinde üyelik ve Yönetim Kurulu Başkanlığını görevini yürütmektedir. İdam, Gölgeler, Ebe Kocası adlı hikâye kitapları, Cim Karnında Nokta adlı anı, Şeyh Said İsyanında Varto Aşiretleri ve Mehmet Şerif Olayı ile Devletin İç Düşmanı Kürtler adlı inceleme kitapları vardır. 

Ruşen Arslan - Yazarın kitapları

Kapat