1910'da Hollanda'da doğdu. Leyde ve Utrecht Üniversiteleri'nde doğu dilleri ve hukuk okudu. Doktorasını yaptı. 1935'te Dışişleri Bakanlığı'nda çalışmaya başladı. Japonya, Çin, Kore, Mısır ve Hindistan'da görevli olarak bulundu. 1943'te genç bir Çinli olan Shih-Fang-Shui ile evlendi. 1967'de öldüğünde Japonya büyükelçisiydi.

Hindistan, Çin ve Japonya'nın tarihi, güzel sanatalrı ve edebiyatı hakkında bir düzine kitap yazdı. Ama asıl ününü VII. yüzyılda yaşamış bir devlet memuru olan Yargıç Dee'nin soruşturmalarını anlattığı romanlarıyla yaptı. Dünyanın birçok dillerine çevrilen bu kitaplar, okuyucuyu bambaşka bir ülke ve döneme sürüklemedeki başarısı, entrikaya eski Çin atmosferini katması ve etnolojik verilere gösterdiği özenle edebiyatın polisiye türüne yapılmış çok önemli bir katkı olarak kabul edildi.

Yazar Claude Roy, R. ve Gulik ve Yargıç Dee'yi şöyle tanıtıyor: "Yargıç Dee, polisiye entrika sanatına Çin ustalığının eklenmesidir. T'ang hanedanından bir Sherlock holmes, Yang-Tse sularında yüzen güngörmüş bir alabalık gibi Çin halkının içinde yüzüyor. Çin resmi ve Uzakdoğu erotizminin büyük üstadı. Resmi kayıtları göre 57 yıl yaşamış. Ama soruşturmalarını okuduğunuzda bin yıl yaşamış gibi geliyor insana... Chan-sı eyaletindeki T'ai-Yuan'da doğan Yargıç Dee (Dee-Jen Djieh) parlak bir edebiyat eğitimi gördü. 650 yılında babasıyla birlikte Tch'angnan'a (Çin İmparatorluğu'nun başkenti) geldi ve yüksek öğrenim sınavlarını başarıyla verdi. Cinsel arzusu epey güçlü olduğundan iki kadınla evlendi. Önce İmparatorluk arşivlerinde sekreter olarak çalıştı. Sonra yargıç oldu."

Başlıca eserleri: The Chinese Bell Murders; The Chinese Gold Murders; The Chinese Maze Murders; The Chinese Nail Murders; The Chinese Haunted Monastery; The Lacquer Screen.

Robert van Gulik - Yazarın kitapları

Kapat