Lenin ve Cengiz Han biyografileri ile de tanınan İngiliz gazeteci, romancı ve tarihçi Ralph Winston Fox, 30 Mart 1900 yılında Halifax-İngiltere’de doğdu. İngiltere’de İspanya İç Savaşı’ndaki Milliyetçilere karşı savaşan ve İspanya’da öldürülecek olan Büyük Britanya Komünist Partisi’nin en bilinen üyelerinden biriydi.

Orta sınıf bir ailede dünyaya gelen Fox, subaylar alayına atanan Oxford Üniversitesi’nin modern diller bölümünde okudu. Teğmen olarak görevlendirildiğinde savaş sona ermişti. 1920’de ilk kez Sovyet Rusya’ya gitti. Bu seyahat Sovyetler Birliği ile İngiltere arasında mekik dokumalarının ilk adımı olarak değerlendirilebilir. Yazarlık hayatı boyunca İngiltere ve Sovyetler Birliği’nde birçok yayında yazıları ve makaleleri yayımlandı. Asya tipi üretim tarzı, Marksist edebiyat teorisi gibi farklı konulardaki çalışmalarıyla geniş bir ilgi alanına sahipti. Fox, 1932’de bir kez daha İngiltere’ye döndü ve Daily Worker’da köşe yazarı olarak çalıştı ve komünist basın için broşür ve kitaplar kaleme aldı. 1936’da İspanya İç Savaşı’nda faşizme karşı savaşmak için Paris’teki Fransız Komünist Partisi aracılığıyla Uluslararası Tugaylara katıldı. Fox, katıldığı ilk operasyonlardan birinde cepheye gönderildi. Aralık 1936’nın sonlarında Jaén şehrindeki Lopera Muharebesi’nde öldü.

Ralph Fox’un yayımlanmış eserleri: People of the Steppes, Londra: Constable, 1925; A Defence of Communism: In Reply to H.J. Laski, Londra: Communist Party of Great Britain, 1927; Storming Heaven, Londra: Constable, 1928; The Colonial Policy of British Imperialism,  Londra: Martin Lawrence, 1933; Lenin, Londra: Victor Gollancz, 1933; The Class Struggle in Britain, 2 Bölüm. New York: International Publishers, 1933; The Colonial Policy of British Imperialism, New York: International Publishers, 1934; Communism, Londra: John Lane, 1935; Genghis Khan, New York: Harcourt Brace and Company, 1936 (Cengiz Han, İstanbul: Elips Yayınları, 2006); France Faces the Future, New York: International Publishers, 1936; The Novel and the People, Londra: Lawrence & Wishart, 1937 (Roman ve Halk, İstanbul: Ayrıntı Yayınları, 2019) (ölümünden sonra yayımlandı); This Was Their Youth, Londra: Secker & Warburg, 1937. (ölümünden sonra yayımlandı); Marx, Engels and Lenin on Ireland, New York: International Publishers, 1940 (ölümünden sonra yayımlandı). 

Ralph Fox - Yazarın kitapları

Kapat