Pavel Sudoplatov, Beria’nın hemen ardından 1953’te tutuklandı. İşkence ve tecride rağmen, kendisine yöneltilen suçlamaları “kabul etmeyi” reddetti. Geçmişte karşılığında madalyalar alıp terfi ettirildiği faaliyetlerin yalanlar ve çarpıtmalarla birer suç unsuruna dönüştürüldüğünü ısrarla dile getirdi. 1968’te tahliye edilse de, aklanıp özgürlüğüne kavuşması 1992 yılını bulacaktı. Artık Komünist Parti dağılmış, oğlu Anatoli’nin yürüttüğü temyiz süreciyse yirmi iki yılı geride bırakmıştı. Sosyal bilimler alanında akademik çalışmalar yapan Anatoli Sudoplatov Moskova Üniversitesi’nde profesördür.
Time dergisinin Moskova bürosu şefi Jerrold L. Schecter, Nikita Kruşçev’in anılarının derlenmesine katkıda bulunarak üçüncü cildin çevirisi ve yayına hazırlanmasını bizzat kendisi üstlendi. Sonraki yıllarda, Beyaz Saray basın sekreteri yardımcılığı ve Ulusal Güvenlik Konseyi sözcülüğü gibi görevlerde bulundu. The Spy Who Saved the World [Dünyayı Kurtaran Casus] adlı kitabın ortak yazarlarından biridir. Leona P. Schecter ile birlikte An American Family in Moscow [Moskova’da Bir Amerikan Ailesi] ve Back in the USSR [SSCB’ye Dönüş] adlı kitapların yazarıdır. Bugün her ikisi de Washington’da yaşıyorlar.
Stanford Üniversitesi Hoover Enstitüsü’nün kıdemli araştırmacılarından Robert Conquest The Great Terror [Büyük Terör] ve The Harvest of Sorrow [Hüzün Hasadı] isimli çalışmalarıyla tanınıyor.

Pavel Sudoplatov - Yazarın kitapları

Kapat