1967 yılında Maşukiye’de doğdu. İlkokulu Yarımca’da, ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul/Kadıköy Kız Lisesi’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü’nü bitirdi. Kars, Kocaeli ve İstanbul’da müzik öğretmenliği yaptı. Kurduğu okul koroları çalışmalarının sonucu olarak, 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nin düzenlediği “Dünya Koro Şefleri Pedagoji Seminerleri”ne katıldı. 

Öğretmenlik yaparken, sendikal örgütlenme ve eğitim çalışmalarını da sürdürdü. Eğitim-Sen, Tarih Vakfı, Özgür Üniversite ve İşçi Üniversitesi’nde Marksizm üzerine seminer ve eğitim çalışmaları yürüttü. Dört yıl boyunca “Marksizm Araştırmaları Atölyesi”ndeki çalışmalarına arkadaşlarıyla birlikte devam etti. Kâzım Koyuncu Kültür Merkezi kuruluş çalışmalarına katıldı, bir yıl boyunca gönüllü olarak “Temel Müzik Eğitimi” dersi verdi. Öteki Kültür Merkezi’nde bir yıl süren “Kapital/Karl Marx” çalışmasını organize etti ve sunum yaptı. 

Kadın hakları mücadelesi, Feminizm ve Queer Kuram üzerine yazılar yazdı, örgütlenme çalışmalarına katıldı. 2000 yılında “Dünya Kadın Yürüyüşü” Türkiye temsilcisi olarak Paris ve Brüksel’de çalıştı. Farklı yayınevlerinde düzeltmenlik ve editörlük yaptı.

Yedi Kat Yerin Altından Uğultular Geliyor/Yeni Çeltek’ten Soma’ya Maden İşçileri (Dipnot Yayınları), Karşı-İşgal/Derleme (Siyah Beyaz Yayınları, Kolektif Çalışma), Değişen Arkeoloji/Changing Archaelogy (Ege Yayınları, Kolektif Çalışma) isimli kitapların yazarıdır. Gazete ve dergilere kitap tanıtım ve eleştiri yazıları yazdı. Kısa öykülerinden oluşan Gülümsemeler isimli kitabı Alakarga Yayınları tarafından Nisan 2018’de yayımlandı. Öğretmenlik mesleğinden 2014 yılında emekli oldu. Halen piyano öğretmenliği, yazarlık ve editörlük çalışmalarını sürdürüyor.

Onur Bütün - Yazarın kitapları

Kapat