1959 Lefkoşa doğumlu. Yaşamının ilk yılları şu anda Kıbrıs’ın güneyinde bulunan, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların birlikte yaşadığı Peristerona köyünde geçti. Aralık 1963’te Kıbrıs’taki çatışmalar nedeniyle ailesiyle birlikte Lefkoşa şehir merkezine göç etti. Çocukluğunun üç yılını enklavda geçirdi. Orta öğrenimini Kıbrıs’ta, adı sonradan Türk Maarif Koleji olarak değiştirilen İngiliz Koleji’nde tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu. İlk şiirleri 1978’den itibaren dönemin önde gelen edebiyat dergilerinde yer alan Neşe Yaşın, yayımladığı çok sayıda kitap, makale ve denemeyle, bölünmüş Kıbrıs’ın her iki tarafında ve Türkiye’de dikkat çeken, hem şiiri hem siyasal etkinlikleriyle konuşulan bir şair oldu. Şiirleri birçok dünya diline çevrilen Yaşın, aralarında 1998 Anthias-Pieridis Ödülü’nün de yer aldığı birçok ödüle değer bulundu. Uluslararası edebiyat festivallerine katılarak edebiyattan siyasete, gelenekten güncelliğe çok çeşitli temalarda okuma ve atölye çalışmaları gerçekleştirdi. Neşe Yaşın şimdilerde, Kıbrıs’ın güneyindeki Kıbrıs Üniversitesi Türkoloji Bölümünde Dil ve Edebiyat dersleri vermekte; BirGün gazetesinde altı yıl boyunca yayımladığı köşe yazılarına Yenidüzen gazetesinde devam etmektedir.

Neşe Yaşın geçtiğimiz günlerde, Kıbrıs’ın güneyinde 1978’den beri faaliyet gösteren Kıbrıs Edebiyatçılar Birliği’nin (ELK) kurucusu ve onursal başkanı G.F. Pierides adına 2009 yılından beri verdiği Edebiyat Ödülüne değer görüldü. Seçici Kurul, Neşe Yaşın’ı “çok yönlü, lirik, dinamik, erotik şiiriyle Kıbrıs şiirine kattığı zenginlik ve Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi, barış ve yazarların işbirliği için cesur çabaları nedeniyle” ödüllendirdiğini açıkladı.

Neşe Yaşın’ın Türkçede yayımlanan kitapları: Şiir: Sümbül ile Nergis (1979), Savaşların Gözyaşları (1980), Kapılar (1992), Ay Aşktan Yapılmıştır (2001), Bellek Odaları (2005), Şiir Seçkisi 2008 (2008) ve Üşümüş Kuşlar (2016). Roman: Üzgün Kızların Gizli Tarihi (2002). İnceleme: Şiirle Hatırlamak (2013).

Neşe Yaşın’ın diğer dillerde yayımlanan kitapları: Garden of Light (2016, Limited Edition, Epifani, Nicosia), Rose Falling Into Night (2017, Heterotopia Publications, Nicosia), Απαγορευμένοι κήποι (2019, Vakxikon, Athens).

Neşe Yaşın - Yazarın kitapları

Kapat