1713 yılında, Clonmel, İrlanda'da, asker bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. 1737'de Cambridge Üniversitesi'nin Jesus Koleji'nden mezun oldu. Kilise mesleğine girdi. 1741 yılında evlendi ama evliliğinde mutluluğu bulamadı. Sterne ilk romanı Tristram Shandy'yi 45 yaşındayken yazdı. Romanın özgün ve serbest üslubu bir din adamına yakıştırılmayarak bazı çevrelerce kınandığı gibi yazarın özel yaşamı ve aşkları da skandallara sebep oldu.
Sterme ikinci romanı Duygu Yolculuğu'nu dört cilt olarak tasarlamıştı ama ancak iki cildini tamamlayabildi. Bunlar 1768'de yayımlandı. Sterne aynı yılın Mart ayında, Londra'da öldü.
Laurence Sterne hayatının büyük bir kısmı boyunca hastalıkla mücadele etmek zorunda kalmıştı. Son yılları, bir edebiyat şöhreti olarak el üstünde tutulduğu Londra'da sürdüğü hummalı hayat ve Avrupa'da yaptığı dinlenme ve tedavi gezileri ile geçti. Duygu Yolculuğu onun, veremin ölümcül aşamasındayken Fransa ve İtalya'da yaptığı yedi aylık yolculuğun izlenimlerinden yaratılmıştır.

Laurence Sterne - Yazarın kitapları

Kapat