John Shirley yazar, senarist ve şarkı yazarıdır. New York Times Book Review, Clive Barker, Peter Straub, William Gibson, Washington Post ve Publishers Weekly’den övgüler almış, otuzdan fazla bilim kurgu, korku, şehir fantezisi ve karanlık suç romanının yazarıdır.

Hikâye seçkisi Black Butterflies ile Bram Stoker Ödülü’nü kazanmıştır. The Crow’un yazarlarından biridir ve Deep Space Nine gibi televizyon dizilerinde yazarlık yapmıştır. Bir tane kurmaca olmayan kitabı vardır: Gurdjieff: An Introduction to His Life and Ideas (Penguin Tarcher). Cyberpunk üçlemesi A Song Called Youth keskin jeopolitik tahminleri ve ilerici bakış açısıyla tanınır. En yeni romanı Everything Is Broken “Tea Party” tarzı düşünce yapısının yakın gelecekte nasıl toplumsal felaketler yol açabileceğini gösteren bir suç romanıdır.

Shirley, Blue Öyster Cult ve kendisinin dahil olduğu gruplar için on sekiz şarkının yazımına katkıda bulunmuştur. Black October Records, Shirley’in 1978’den 2012’ye kadarki kayıtlarının toplandığı Broken Mirror Glass isimli bir çift CD’yi yayımlamıştır. 

Eşiyle beraber San Francisco Körfez Bölgesi’nde yaşamaktadır. 

John Shirley - Yazarın kitapları

Kapat