1932 yılında Pötürge Hüsükuşağı (Bölükkaya) Köyü’nde doğdu. Köyünde ilkokul olmadığı için 16 yaşındayken ilkokulu hariçten bitirerek öğrenimine devam etti.

İstanbul Cağaloğlu Birinci Erkek Ortaokulu, İstanbul Erkek Lisesi, Diyarbakır İlköğretmen Okulu, Balıkesir Necati İlköğretmen Okulu’ndan sonra öğretmen olarak 1954 yılında Manisa Musalar Yeniköyü İlkokulu’na atandı.

DP’nin dini siyasete alet etmesine karşı çıktığı için Malatya’nın Boran Köyü İlkokulu’na sürüldü (1956).

Köyde eğitmen tarafından 3. sınıfa kadar okutulan ve askerliğini yaptıktan sonra öğrenimlerine devam etmek isteyen üç genci okula kaydederek, yıl sonunda düzenlediği diplomalarından ötürü vali ile çatıştı.

1959 yılında girdiği sınavları kazanarak Balıkesir Necati Eğitim Enstitüsü’nde öğrenimine devam etti.

1960 öğrenci olaylarında tutuklandı, 27 Mayıs İhtilali’nde serbest bırakıldı.

1961 yılında Malatya Hekimhan Ortaokulu’na atandı.

Ücretli derse gelen ilçe kaymakamının öğrenciler üzerindeki baskılarına karşı çıkarak, kaymakamı tokatlaması üzerine görevden alındı.

Bunun üzerine ayaklanan öğrencilerin dersleri boykot etmesi, halkın da öğrencilerin yanında yer almaları, hükümet binasının ateşe verilmesi, kaymakamın yanında yer alan belediye başkanının evinin dinamitlenmesi, olayların durmak bilmemesi üzerine zamanı gelmediği halde, bakanlıkça askere sevki yapıldı (1964).

Polatlı Topçu Okulu’ndan sonra Hadımköy Akpınar Topçu Karargâh Bölüğü Takım Komutanlığı’na atandı. 12

Bölük komutan vekili olarak NATO komutanına tekmil vermek istememesi üzerine yargılandı. 1966 yılında terhisen Kurtalan Ortaokulu’na atandı.

Kurtalan’da para ile diploma satan bir şebekeyi ortaya çıkardığı ve Ankara’da yayımlanan İmece dergisinde Güneydoğu’nun sorunlarını dile getirdiği için Vali Mehmet Aldan tarafından görevden alındı.

Öğrenci ve halkın ayaklanması, hükümet binasının camlarını kırmaları, ders boykotu ile gelişen olaylar üzerine gelen Bakanlık Müfettişi Kadri Özsoy’un olumlu raporu üzerine açıktan Van Atatürk Lisesi’ne sürüldü (1968).

Çayırlı’da 50 köyü birleştirerek kooperatifleştirdiği için yerli tüccarların şikâyeti üzerine açığa alındı. 6 aylık maaşını kendi aralarında topladıkları para ile ödeyen bu köylüler, Danıştay’da açtıkları dava ile öğretmeni savundular.

Davanın sonucunu beklerken 1968 yılında Filistin’e giderek Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan’la birlikte siyonizme karşı savaştı.

1970 yılında Malatya’da düzenlediği “Haşhaş Mitingi” nedeniyle tutuklanarak cezaevine konuldu.

1971 yılında Danıştay’da davayı kazanması üzerine açıktan Çayırlı Ortaokulu’na geri atandı.

Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) şubesini açma, kooperatifleştirme çalışmalarına kaldığı yerden devam etmesi üzerine Malatya Kubilay Ortaokulu’na sürüldü (1971).

İstanbul’da İsrail Başkonsolosu Elrom’un öldürülmesi ile ilgili olarak, Nihat Erim’in “balyoz” hareketi ile tutuklanarak Diyarbakır Cezaevi’ne konuldu.

Aklanma üzerine tekrar Kubilay’da göreve başlayınca, komünizm propagandası yaptığı gerekçesi ile Adana DGM’de Elazığ Sıkıyönetim’de ve Malatya Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanarak aklandı.

Malatya’da faşistlerce düzenlenen tahribat olaylarında suçluları fotoğraf makinesi ile görüntülediği ve bu resimleri Adana DGM Savcısı’na verdiği için tutuklandı (1976).

Yahya Demirel’in hayali mobilya şirketi kurarak, devlet hazinesini soyması olayını ortaya çıkartarak “Bir Ortak Arıyorum” başlığı altında yayımlattığı yazısından dolayı Malatya Valisi Rafet Küçüktiryaki tarafından görevden alındı (1976). 13

Yasa maddesini yanlış seçen valiye çektiği protesto telgrafı üzerine işin farkına varan vali, göreve döndürmek, arkasından da Şarkışla Lisesi’ne sürgün etmek zorunda kaldı (1976).

Şarkışla’da olay çıkartan iki Ülkü-Bir başkanının burnunu kırdığı için tutuklandı (1977).

1977 seçimlerinde üye olarak girdiği İlçe Seçim Kurulu’nda MHP’den yana tavır koyan İlçe Seçim Kurulu başkanını dövmesi üzerine Divriği’nin hayalî bir köyüne sürüldü. Ancak köyün hayalî olduğu anlaşılması üzerine tekrar Şarkışla Lisesi’ne verildi.

İki ülkücü öğretmenin burnunu kırdığı gerekçesi ile Ecevit iktidarı tarafından Yozgat Kozaklı Kanlıca Köyü Ortaokulu’na sürüldü (1978).

İtiraz üzerine oradan alınarak Hacıbektaş Lisesi’ne verildi (1978).

Ankara’da toplanan TÖB-DER şube başkanlarının toplantısında yaptığı konuşma ile halkı isyana teşvik ettiği suçlaması ile tutuklanarak Mamak Askeri Cezaevi’ne konuldu (1979).

1980’de tahliyesi ile tekrar Hacıbektaş Lisesi’nde göreve başladıysa da bakanlıkça meslekten çıkarıldı.

Danıştay’da dava açtıktan sonra Almanya’da bulunan eşinin yanına gitti (1980).

12 Eylül faşizmi ile birlikte Şarkışla olayları nedeniyle tekrar döndüğünde, hâkim tarafından yargılatılarak 6 ay ceza ile gıyabından cezalandırıldığı gibi Konya 2. Ordu ve Sıkıyönetim Mahkemesi’nde de yargılanarak aklandı (1980).

Bu aklanmayı hiçe sayan İçişleri Bakanlığı’nca TC vatandaşlığından çıkarıldı (1981).

1983 yılı sonunda yurda dönerek, tekrar mahkeme huzuruna çıkıp aklandıysa da, hakkında çıkan yakalama emri nedeniyle yakalanarak Gayrettepe Polis Merkezi’nde 6 gün kaldı.

1. Ordu Sıkıyönetim Askerî Müşavirliğince serbest bırakılması üzerine tekrar Almanya’ya gitti (1984).

1985 kışında yurda dönerken Kapıkule polisince tutuklandı.

45 günlük bir tezgâhtan sonra Edirne’deki ölüm hücresine konularak ölmesini beklediler.

Kendisine verilen “Ecnebilere Mahsus Kimlik Cüzdanı” ile getirildiği İstanbul Sirkeci Sansaryan Hanı’nda da tezgâhtan geçirildikten sonra serbest bırakıldı (1985). 14

Uzun bir uğraştan sonra Danıştay kararı ile TC vatandaşlığını alınca, 3 ay içerisinde emekliliğini isteme şartı ile İstanbul Rami Ortaokulu’na ataması yapıldı (Eylül 1987).

Üç haftalık bir çalışmadan sonra hakkında şikâyette bulunabilecek bir okul müdürünün arayışı içerisine giren Milli Eğitim Müdürlüğü’nce, Rami’den alınıp Kocasinan Bağlar Ortaokulu’na gönderildi (1988).

Burada üç haftalık bir çalışmadan sonra Bağcılar Lisesi’ne verildi.

İsrail askerlerinin yakaladıkları Filistinlilerin kemiklerini taşla kırmaları üzerine, İsrail Savunma Bakanı İzak Rabin’e gönderdiği protesto mektubu nedeniyle İstanbul Valisi Cahit Bayar tarafından görevden alındı.

Valilik kararının İdare Mahkemesi 4. Dairesince iptaliyle, göreve döndürülerek Erzurum Karayazı Lisesi’ne sürüldü (1989).

Ancak atama kararnamesinde “Derslere girmeyecektir” şerhi nedeniyle kendisine ders verilmediği, bu sırada, 1979 yılında Şarkışla’daki olaylar nedeniyle çarptırıldığı ceza çıkageldi. 6 ay meslekten men cezası uygulandığından, emekliliğini istedi.

3 ay içerisinde emekliliğini isteme şartı ile atamasını yapan bakanlık, bu kez ipe un sererek emekliliğini gerçekleştirmek istemeyince İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulunarak emeklilik hakkını aldı (1990).

DEP, HADEP Küçükçekmece İlçe Başkanlığı yapan Hasan Basri Aydın’ın, 33 yıllık öğretmenlik mesleği süresine 21 yılı açıkta geçtiği, yedi kez hapse düştüğü halde yaşamından hiç pişmanlık duymadığı, yaşamında hoşnut olduğu anlaşılmaktadır.

Hasan Basri Aydın - Yazarın kitapları

Kapat