Tanınmış İngiliz tarihçi ve arkeolog F. W. Hasluck orta ve yüksek öğrenimini The Leys School ve Cambridge, King’s College’da tamamladıktan sonra, Atina’daki British School’a geçmiş ve I. Dünya Savaşı öncesinde Türkiye ve Yunanistan başta olmak üzere Balkanlar ve Ortadoğu’da birçok kazı yapmış, önemli arkeolojik bulguya imza atmış ve ayrıca gezdiği yerlerin tarihleri ve kültürleri hakkında bilgiler toparlamıştır. 

Trakya, Ege ve Marmara bölgelerinde başlattığı arkeolojik çalışmaları sırasında sayısız keşif yapan F. W. Hasluck, 1910 yılında Aynaroz Adası’na gitmiş, bu adaya ayak basan ilk İngiliz olarak burada bulunan Ortodoks manastırları gezmiş, bilgi ve belgeler toplamıştır. 1913 yılında gittiği Konya’da Alevi, Bektaşi tarikatlarını incelemiş, bölgede Hıristiyan ve Müslüman toplumlar arasındaki ilişkiler üzerinde durmuştur. Savaşın başlamasıyla Atina’ya dönmüş ve İngiliz istihbaratının hizmetine girmiştir.
Ancak sağlığının bozulması üzerine 1916 yılında İsviçre’ye geçmiş ve 42 yaşında burada ölmüştür. 

F. W. Hasluck’un sağlığında yayımlanmış sayısız makalesi bulunmaktadır; ayrıca, ölümünden sonra eşi M. M. Hasluck’un hazırladığı Christianity and Islam under the Sultans [Sultanlar Zamanında Hıristiyanlık ve İslam] kitabı dışında, aşağıdaki kitapları da yayımlanmıştır:
Cyzicus [Cambridge, 1910]
Constantinata [Cambridge, 1913]
Mount Athos and the Monasteries [Londra, 1924]
Letters on Religion and Folklore [Londra,1926]

Frederick William Hasluck - Yazarın kitapları

Kapat