Nobel ödülü sahibi ünlü yazar Mario Vargas Llosa tarafından “yeni neslin en önemli Latin Amerikalı yazarları” arasında ilk sırada gösterilen José Edmundo Paz Soldan 1967 yılında Bolivya’nın Cochabamba kentinde doğdu. Liseyi bitirene kadar bu kentte yaşayan Soldan, 19 yaşında ünversite eğitimi için Buenos Aires’e gitti. Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bu yıllarda hobi olarak yazmaya başlamıştı. Bu hobisini anlattığı yazısı bir gazetede yayımlanınca edebiyatla ilişkisi derinleşti. Öykülerinden oluşan ilk kitabı The Masks of Nowhere'i 1990 yılında yayımladı.
Aldığı futbol bursu sayesinde Alabama Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’ne kabul edilen Soldan, 1991 yılında mezun oldu. Berkeley Üniversitesi'nde İspanyol Dili ve Edebiyatı doktorasına başladı. Ancak yazmayı hiç boşlamadı. İlk romanı Paper Days 1992’de yayımlandı ve Soldan’a ilk ödülünü –Bolivya Erich Guttentag Ödülü’nü– getirdi. Artık önü açılmıştı Soldan’ın. Bir yandan teziyle uğraşıyor diğer yandan edebiyat çalışmalarını sürdürüyordu. İkinci öykü kitabı Disappearances (1994) ve ikinci romanı Around the Tower (1997) ile birlikte doktorasını da tamamladı. Aynı yıl Güney Amerika’nın en saygın ödüllerinden Juan Rulfo Kısa Hikaye Ödülü’ne değer bulundu.
Halen Cornell Üniversitesinde Amerikan Edebiyatı dersleri veren Soldan üç öykü kitabı –The Masks of Nowhere (1990), Imperfect Amores (1998), Stipe (2010)– ve altı roman –River Fugitive (1999), Digital Dreams (2000), Matter of Desire (2001), Turing’s Delirium (2003), Palace Burned (2006), The Living and the Dead (2009), North (2011)– yazdı. Öykü ve romanları dışında edebiyat incelemeleri, gazete ve dergi yazıları da bulunan yazarın hikayeleri Avrupa ve Amerika’nın çeşitli ülkelerinde antolojilerde yer aldı.
2003’te Bolivya ulusal kitap ödülünü kazanan Soldan’ı kitapları sadece ülkesi Bolivya’da değil, aynı zamanda İspanya’da, İspanyolca konuşulan diğer ülkelerde ve çok sayıda çevirisiyle dünyanın pek çok köşesinde okunuyor.

Edmundo Paz Soldan - Yazarın kitapları

Kapat