26 Eylül 1961 doğumlu Will Woodard “Will” Self, İngiliz romancı, denemeci ve köşe yazarıdır. Romanları ve kısa hikâyelerinde hiciv, alay ve fantastik öğeler hâkimdir.
Eğitimli ve görece zengin bir aileden gelmesine ve rahat bir ortamda yetişmesine rağmen erken yaşlarda uyuşturucuyla tanışan, sorunlu denebilecek bir genç olmuş ancak bu onun Oxford’da eğitim görmesine engel olmamıştır. Artık sigara ve kafein dışında uyuşturucu kullanmayan Will Self 2009’dan beri New Statesman’da düzenli olarak makaleler ve Real Meals dergisi için adı sanı duyulmamış yeme içme mekânlarını tanıtan yazılar yazıyor.
Kariyerine karikatür çizerek ve komedyenlik yaparak başlamış, televizyon şovlarında ve tartışma programlarında boy göstermiştir. Gazeteci olarak katıldığı bir seçim gezisinde dönemin Başbakanı John Major’ın uçağından eroin kullandığı için atılmıştır.
Modern kültüre ilişkin anıştırma ve göndermelerle dolu romanlarında “akıl hocam” dediği J. G. Ballard, William Burroughs ve Hunter S. Thompson’ın etkileri görülür. Ancak dünya edebiyatının bütün büyük yazarları onun ilgi ve bilgi alanına girer.
Yazarın başlıca romanları şunlardır: Cock and Bull (1992); My Idea of Fun (1993); How the Dead Live (2000); Dorian, an Imitation (2002); The Book of Dave (2006); The Butt (2008) [Ayrıntı Yayınları’nın programında] ve Walking to Hollywood (2010).
Öykü kitapları ise şunlardır: The Quantity Theory of Insanity (1991); Grey Area (1994); The Sweet Smell of Psychosis [resimli roman] (1996); Design Faults in the Volvo 760 Turbo (1998); Tough, Tough Toys for Tough, Tough Boys (1998); Dr. Mukti and Other Tales of Woe (2004); Liver: A Fictional Organ with a Surface Anatomy of Four Lobes (2008) ve The Undivided Self: Selected Stories (2010).
Will Self, “The Quantity Theory of Insanity” için Geoffrey Faber Ödülü; Tough Tough Toys for Tough Tough Boys için Ağa Han Kurgu Ödülü; “The Butt” için Bollinger Everyman Wodehouse Ödülü almıştır.

Will Self - Yazarın kitapları

Kapat