Ha Bu Nasul Dev-Genç’tur Uşağum?

Ha Bu Nasul Dev-Genç’tur Uşağum?

Mustafa Korkmaz ISBN: 978-605-314-165-5
1.Baskı - 2018

Mustafa Korkmaz, Rize Pazar’daki devrimcilerin mücadelesini acı, hüzün ve mizah dolu bir dille anlatıyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
17,36 TL
23,15 TL

Kitap Hakkında

Doğu Karadeniz’in ilçeleri ve Sinop’tan Hopa’ya uzanan körfezleri, inci bir kolyenin taneleri gibi süsler sahilleri. Karadeniz’in sahil ilçeleri, geceyi yalnız geçirmez, iki şehir olurlar. Birinin ışıkları sabit durur, birinin ışıkları dalgalanır sularda. Şehirlerin her birinin kendine özgü hikâyeleri vardır. Bu hikâyelerde, faşizme ve emperyalizme karşı yürütülen bağımsızlık, özgürlük ve halk demokrasisi mücadelesinde yıldızlaşan kahramanların isimleri yer alır.

1980 öncesinde Karadeniz bölgesinde, özellikle birkaç ilçe egemen sınıfların hedefindeydi. Bu ilçeler hakkında, her türlü araç kullanılarak karalamalar yapılıyordu. Komünistlerin işgali altında olduğu söyleniyor, “mutlak işgalden kurtarılması gerektiği” belirtiliyordu. Bu ilçelerin başında Ordu’da Fatsa; Rize’de Pazar; Artvin’de Şavşat geliyordu.

Ha Bu Nasul Dev-Genç’tur Uşağum?'da Mustafa korkmaz, bu ilçelerden Pazar’daki devrimcilerin mücadelesini acı, hüzün ve mizah dolu bir dille anlatıyor.

Künye

Yazar Hakkında

Mustafa Korkmaz

1956 yılında, Pazar’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Pazar’da okudu. Öğrenimini, Rize Eğitim Enstitüsü’nde tamamladı. Siyasi mücadeleye çok genç yaşta başladı. Devrimci örgütler içerisinde sorumluluklar aldı.

1974-75 yıllarında, Pazar’da kurulmuş olan PAG-DER’in (Pazar Gençlik ve Kültür Derneği) çalışmalarına katıldı. 1977-78 yıllarında, Halkevi ve Dev-Genç yönetim kurulu üyesi olarak dernek faaliyetlerinde bulundu. 12 Eylül darbesine karşı, direniş mücadelesini sürdürebilmek için arkadaşlarıyla birlikte kırsal bölgeye çekildi. 13 Ocak 1981 günü tutsak düştü. TCK 146/1 maddesinden açılan davada, arkadaşlarıyla birlikte, sırasıyla, Trabzon, Erzincan Askeri Cezaevlerinde tutuklu kaldı. 1986 yılında tahliye oldu. Devam eden yargılama sonucu TCK 168/1 maddesi ile cezalandırıldı. Yargıtay aşamasında, Isparta’da, Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen devrimcilerle birlikte kısa dönem askerliğini yaptı. Askerlikten sonra cezanın kalanını çekmek için Ulucanlar ve Haymana Cezaevi’nde kaldı. 1994 yılında evlendi. Utku ve Burcu adında iki çocuğu var.