Domatesi Çiçek Sananlar

Domatesi Çiçek Sananlar

Gökçen Başaran İnce ISBN: 978-975-539-942-3
1.Baskı - 2014

Yazar, Domatesi Çiçek Sananlar'da Cumhuriyet döneminde kürt isyanlarının basına yansımalarını irdelemekte.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
15,00 TL
20,00 TL

Kitap Hakkında

Cemaat siyasetinin içedönük, keskin sınırlarla ötekilere kapatılmış halinden ve mikro milliyetçilik tehlikesinden korunmanın yegâne çaresi, günümüzde hâlâ evrensel dayanışmayı temel alan “insan hakları” kategorisi. Toplumsal hafızamızın geçmişle hesaplaşma sürecinden sağalmış çıkabilmesinin tek yolu, kendimizin ve “öteki”nin haklarının, önce bu kategoriye ait olduğunu bilmekte yatıyor.
Kitabın yazılış amacı bu nedenle Öteki’lerin “mağdur ve kurban/asi ve isyancı” Diğerleri’nin ise “muktedir ve zalim/medeniyet götüren ve kurtarıcı” olarak sabitlendiği ve geçmişin bugünün politik tartışmalarında kullanılmak üzere araçsallaştırıldığı bir referans metni oluşturmak değil. Hatırlamak ve anlatmak, “anlama”yı içermediği sürece, geçmişle yüzleşmenin amacına ulaşması neredeyse imkânsız. Bu nedenle birlikte yaşamın yeniden tesisi, geçmişin acılarına bakmayı, dinlemeyi, anlayarak yüzleşmeyi gerektiriyor. 

Susan Sontag’ın dediği gibi “Anlamak hatırlamaktan daha önemlidir, her ne kadar anlamak için mutlaka hatırlamak gerekse de”.

Künye

Yazar Hakkında

Gökçen Başaran İnce
1979 yılında Erzurum’da doğdu. Doktora derecesini 2010 yılında “Toplumsal Hatırlama ve Unutma Sürecinde Basın: Kolektif Siyasi Belleğimizdeki Cumhuriyet Tasavvuru” başlıklı tez ile Ege Üniversitesi Sosyal Bilimsel Enstitüsü Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı’ndan aldı. Aynı üniversitenin İletişim Fakültesi’nde araştırma görevlisidir. Çalışmalarını Londra Üniversitesi, Goldsmiths Koleji, Kültürel Çalışmalar Bölümü’nde konuk araştırmacı olarak sürdürmektedir.