Devrimcilerin Filistin Günlüğü

Devrimcilerin Filistin Günlüğü

Oktay Duman ISBN: 978-605-314-055-9
1.Baskı - 2016

Devrimciler ile Filistin hareketi arasındaki tarihsel ilişki farklı yönleriyle inceleniyor. Okura kuru bir tarih anlatımı yerine akıcı, canlı bir metin sunuluyor ve tarihimizin bu fazla deşilmemiş alanına sorular yöneltiliyor. Filistin söz konusu olduğunda toplumsal hafızamızda gerçeği yansıtmayan yığınla efsane bulunmaktadır. Bu çalışmada gerçeklerle efsaneler arasına net bir sınır çiziliyor ve okur fazla bilinmeyen bir tarih yolculuğuna davet ediliyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
26,25 TL
35,00 TL

Kitap Hakkında

Ülkemizde devrimci hareketin tarihi henüz bütünlüklü bir şekilde yazılabilmiş değil. Son yıllarda bu ihtiyacı gidermek için yakın tarihi irdeleyen sözlü tarih çalışmaları yapılıyor. Elinizdeki çalışma da, sözlü tarih çalışmalarının yeni bir örneği. Devrimcilerin Filistin Günlüğü, devrimci hareketin bugüne kadar üzerinde pek kalem oynatılmamış önemli bir kesitini, geniş bir zaman dilimi kapsamında ele alınıyor. Devrimciler ile Filistin hareketi arasındaki tarihsel ilişki farklı yönleriyle inceleniyor. Okura kuru bir tarih anlatımı yerine akıcı, canlı bir metin sunuluyor ve tarihimizin bu fazla deşilmemiş alanına sorular yöneltiliyor. Filistin söz konusu olduğunda toplumsal hafızamızda gerçeği yansıtmayan yığınla efsane bulunmaktadır. Bu çalışmada gerçeklerle efsaneler arasına net bir sınır çiziliyor ve okur fazla bilinmeyen bir tarih yolculuğuna davet ediliyor.

Künye

Yazar Hakkında

Oktay Duman
5 Mart 1970 yılında Ankara’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Ankara’da bitirdi. 1988-1989 döneminde girdiği Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden 1992 yılında politik nedenlerden dolayı ayrılmak zorunda kaldı. İki dönem Ziraat Fakültesi Öğrenci Derneği Başkanlığı yaptı. 1993 yılında hakkında açılan bir davadan dolayı 5 yıl hapis cezası aldı. 1996 yılında Almanya’ya iltica etti. Yurtdışında bulunduğu süre içinde göçmenlerin sorunlarıyla yakından ilgilendi. Farklı kurumlarda yöneticiliğin yanı sıra, yurtdışında çıkan değişik dergi ve gazetelerde serbest gazeteci olarak çalıştı. Türkiye Almanya İnsan Hakları Derneği’nde (TÜDAY) gönüllü bir aktivist olarak çalıştı. 2013’de Türkiye’ye dönen Oktay Duman, üç yıldır Türkiye-Kürdistan Devrimci Hareketi ile Filistin Hareketi arasındaki tarihsel ilişkiyi irdeleyen uzun soluklu bir sözlü tarih çalışması üzerine çalışmaktadır.
Yayınlanan çalışmaları: Barikatlar Düşerken, Anı, Ozan Yayıncılık, İstanbul, 2013; Kristal Geceleri’nde Uyuyamam, Zer Yayınları, Almanya, 2006.

Oktay Duman

Tüm Oktay Duman kitaplarını görmek için tıklayın.