Bedenin Güncesi

Bedenin Güncesi

Daniel Pennac Çeviri: Dilan Kırat
ISBN: 978-605-314-073-3
1.Baskı - 2016

"Bedenin Güncesi"inde Pennac, insan hayatının en önemli varlığı olanı "beden" mefhumunu masaya yatırıyor.

İlk 16 sayfa için tıklayın.

 
19,45 TL
25,93 TL

Kitap Hakkında

13 sene, 1 ay, 9 gün 19 Kasım Perşembe 1936
Tüm korkularımı tekrar düşününce duyumlarımın bir listesini oluşturdum: boşluk korkusu taşaklarımı eziyor, darbe alma korkusu beni felç ediyor, korkma korkusu gün boyu kaygıya sebep oluyor, kaygı korku veriyor, heyecan (tatlı olanı bile) tüylerimi ürpertiyor, nostalji (babamı düşünmek gibi mesela) gözlerimi yaşartıyor, beklenmedik olaylar beni sıçratıyor
(çarpan bir kapı olsa bile), panik hali beni işetebiliyor,
en ufak üzüntü beni ağlatabiliyor, hiddet soluğumu kesiyor, utanç beni küçük düşürüyor. Bedenim her şeye tepki veriyor. Ama her zaman nasıl tepki vereceğini tam olarak bilemiyorum.

13 sene, 1 ay, 10 gün 20 Kasım Cuma 1936
İyice düşündüm. Eğer hissettiğim her şeyi olduğu gibi yazarsam günlüğüm, bedenim ile ruhum arasında, bir elçi gibi olur. Duygularımın tercümanı olur.

***

Bedenin Güncesi’inde Pennac, insan hayatının en önemli varlığı olanı "beden" mefhumunu masaya yatırıyor. Bedenin inceliklerini, kırılganlıklarını ve zaaflarını olduğu kadar kudret ve potansiyellerini de büyük bir ustalıkla gözler önüne seren yazar, modern insanın bedeniyle olan marizi ilişkilerine çarpıcı bir üslup ve yaratıcı bir zekâyla ışık tutuyor…

Künye

Yazar Hakkında

Daniel Pennac
Daniel Pennac, gerçek ismiyle Daniel Pennacchioni 1 Aralık 1944’te Fas’ta doğdu. Babası orduda görev aldığı için gittiği yerlere, Afrika, Asya ve Avrupa ülkelerine ailesini de götürdü. Pennac eğitiminin bir kısmını yatılı okullarda geçirdi, sadece tatil dönemlerinde evine döndü. Okul günleri hakkında şunları söyler: “Ben kötü bir öğrenciydim, mezun olamayacağımdan emindim.” Her şeye rağmen yatılı okul sayesinde kitap okuma alışkanlığı edindi. Üniversitede aldığı edebiyat eğitiminden sonra 1969’dan 1995’e kadar, önce ortaokulda sonra lisede ögretmenlik yaptı. 1973’te yazdığı ilk kitabı, milli görevlerin etrafında dönen efsanelerle ilgilidir: Eşitlik, ataerkillik, olgunluk. Daniel Pennac’in 1979’taki iki senelik Brezilya seyehati, yirmi üç sene sonra yayımlanan Diktatör ve Hamak adlı kitabının ilham kaynağı oldu. Bunun yanı sıra, Ayıcık Ernest ile Farecik Celestine’in Romanı, Kuçukuçu, Delidolu Arkadaşım gibi pek çok çocuk kitabının da yazarıdır. Kendini tamamen edebiyata adamak için 1995’te öğretmenliği bırakmıştır.